Пратите нас

Image Alt

Територијална проспекција (PP32I2)

  /  Територијална проспекција (PP32I2)

Територијална проспекција (PP32I2)

  • Врста и ниво студија: Основне академске студије
  • Статус предмета: Изборни
  • Број ЕСПБ: 6
  • Семестар: 6
  • Број часова: 2+0

Циљ предмета

Циљ предмета је да се студенти упознају са концептом и процесом проспекције у којем се реалност посматра као тоталитет чије се варијабле понашају у оквиру система без обзира на њихове појединачне значаје, а промене које се у њој дешавају као преокрете и преломе.

Исход предмета

Овладавање основним знањима о концепту и процесу проспекције и њеним методама, њеној употреби у пракси планирања, али и развој критичког мишљења и уочавање могућности и изазова у даљем развоју и примени проспекције.

Садржај предмета

Теоријска настава:

ИСТРАЖИВАЊЕ МОГУЋЕ БУДУЋНОСТИ (Будућност – домен слободе; Систем за рано узбуњивање; Будућност као домен моћи; Будућност као домен воље);

ГЕНЕЗА И ШИРЕЊЕ ПРОСПЕКЦИЈЕ;

ПРОСПЕКЦИЈА УМЕСТО ПРЕДВИЂАЊА (Карактеристике процедуре; Модели; Сценарија)

ФАЗЕ И КОРАЦИ ПРОСПЕКЦИЈЕ (Дефинисање проблема и избор временског хоризонта (Стратегије); Конструисање система и идентификација кључних варијабли; Прикупљање података и обликовање хипотеза; Истраживање могуће будућности; Избор Стратегије);

ОБЛИКОВАЊЕ БУДУЋНОСТИ;

ЗБОГ ЧЕГА ТРЕБА ПРИСТУПИТИ ТЕРИТОРИЈАЛНОЈ ПРОСПЕКЦИЈИ? (Преузимање територијалне одговорности; Афирмација локалног нивоа и нови територијални оквири; Пракса планирања; О неопходним отклонима; Коју територију изабрати?);

КАКО И СА КИМ УСПЕШНО ПРИСТУПИТИ ТЕРИТОРИЈАЛНОЈ ПРОСПЕКЦИЈИ? (Модалитети организације; Конститутивни елементи поступка територијалне проспекције; Од теорије ка пракси; Кључни фактори успеха; Тешкоће и ограничења).

Литература

Ђорђевић Д. (2005). О проспекцији – изгубљеном основу просторног планирања. Србија и савремени процеси у Европи и свету. Географски факултет Универзитета у Београду, Београд, 91-104.

Деламар, А. (2006). Територијална проспекција (превод Тијана Живановић). Београд: Географски факултет Универзитета у Београду.

Lindgren, M., Bandhold, H. (2003). Scenario planning. Palgrave.

Amer, M., Daim, T. U., Jetter, A. (2013). A review of scenario planning. Futures, 46, 23-40.