/  Опште вести   /  Међународна конференција о водним проблемима прекограничних речних сливова

Међународна конференција о водним проблемима прекограничних речних сливова

Датум одржавања: 19.7.2023. до 24.7.2023. године
Место одржавања: Ректорат Универзитета у Београду и Руски дом, Београд, Србија
Организатори: Центар Руског географског друштва у Србији, Универзитет у Београду, Географски факултет Московског државног универзитета „М.В.Ломоносов“ (Москва, Русија), Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ, Светска асоцијација за очување земљишта и воде (WASWAC), Међународна комисија за континенталну ерозију (ICCE)

Са великим задовољством обавештавамо вас да је Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ један од организатора конференције „International Conference on Transboundary Erosion and Watershed Pollution“ и позивамо све заинтересоване истраживаче који се баве проблемом водне ерозије, транспорта наноса, загађења река, квалитета воде и седимената, као и питањима везаним за управљање и заштиту прекограничних водних ресурса да узму учешће у овој конференцији.

ДРУГИ ПОЗИВ

Конференција ће се одржати од 19. до 24. јула и обухватиће низ тема, укључујући прекогранично загађење вода и седимента, проблеме воде и ерозије у региону Балкана, као и тренутне изазове са којима се суочава Бајкалско језеро, прекогранично подручје Светске Баштине.

Програм конференције је осмишљен да пружи учесницима свеобухватно разумевање кључних питања са којима се суочава управљање прекограничним водама. 19. јула предвиђен је долазак учесника конференције, док ће се 20. јула одржати пленарна седница на којој ће бити речи о прекограничном загађењу вода и проблемима воде у региону Балкана. Ову сесију ће водити стручњаци из ове области и покушаће да пруже детаљну анализу ових питања. 21. јула одржаће се седница посвећена сливу Бајкалског језера. Ова сесија ће истражити јединствене изазове са којима се суочава овај регион и пружиће учесницима разумевање како да заштите и управљају овим важним ресурсом. У циљу подстицања умрежавања и изградње односа, 22-23. јул биће посвећен екскурзијама. Полазници ће имати прилику да истраже локално подручје и сарађују са другим професионалцима у неформалном окружењу. До краја конференције, учесници ће стећи вредне увиде у управљање и заштиту прекограничних водних ресурса, и оствариће значајне везе са другим професионалцима у овој области.

Научни одбор:
• Проф. др Мирољуб Милинчић, Центар Руског географског друштва у Србији; Географски факултет Универзитета у Београду
• Проф. др Миодраг Златић, Шумарски факултет Универзитета у Београду
• Проф. др Ратко Ристић, проректор за међународну сарадњу Универзитета у Београду
• Проф. др Велимир Шећеров, декан Географског факултета Универзитета у Београду
• др Милан Радовановић, директор Географског института „Јован Цвијић“ САНУ
• др Марко Урошев, Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ
• Проф. др Николај Касимов, Географски факултет, Московски државни универзитет „М.В.Ломоносов“, Москва, Русија
• др Сергеј Чалов, Географски факултет, Московски државни универзитет „М.В.Ломоносов“, Москва, Русија
• Проф. др Ендон Гармајев, Бајкалски институт за управљање природом, Улан Уде, Русија
• Проф. др Jarsjø Jerker, Катедра за физичку географију и квартарну геологију, Универзитет у Стокхолму, Шведска
• Проф. др Karthe Daniel, Универзитет Уједињених нација, Немачка.
• Проф. др Nittrouer Jeff, Тексашки Технички универзитет, Хјустон, САД
• Проф. др Tian Y. Dong, Ph.D. (Dr.), Факултет наука о Земљи, животној средини и мору, Универзитет у Тексасу Рио Гранде Валлеи, САД
• Проф. др Brandon McElroy, Универзитет у Вајомингу, САД

Котизација:
Учешће на конференцији (укључујући електронски зборник, паузе за кафу) – бесплатно.
Пријем добродошлице, ручкови, екскурзија након конференције – биће накнадно утврђено

Кључни датуми:
Рок за предају апстракта: 30. јун 2023