/  Студенти   /  Теренска настава студената студијског програма Географије

Теренска настава студената студијског програма Географије

Студенти треће и четврте године студијског програма Географија 15. децембра 2022. године посетили су насеља на простору планине Ртањ. Теренска настава организована је у оквиру предмета Географија насеља, са циљем упознавања студената са специфичностима руралних насеља овог дела Србије, кроз практичну примену стечених географских знања и развој географских вештина.

Том приликом посетили су село Лешје и истоимени манастир, затим насеље Црноречког краја – Криви Вир, са извориштем Црног Тимока, као и ртањска села – Луково, Ртањ, Николинац и Врмџу, са Врмџанским језером.

Кроз обилазак и задатке на терену, студенти су имали прилике да уоче карактеристике локалног положаја, физиономије и функција наведених села. Практична вежба одржана у насељу Ртањ, састојала се из мапирања функционалних садржаја насеља, представља почетни корак у раду и спроведена је са крајњим циљем евидентирања и приказа просторно-функционалне трансформације овог насеља.

У реализацији теренске наставе учествовале су проф. др Марија Антић и истраживач-сарадник Даница Ђуркин.