Пратите нас

Image Alt

Фертилитет становништва (DG22O1)

  /  Фертилитет становништва (DG22O1)

Фертилитет становништва (DG22O1)

Циљ предмета

Детаљно упознавање са виталним процесима у становништву, транзицијом фертилитета и различитим теоријама о паду фертилитета. Овладавање техникама анализе фертилитета и контекстуалном интерпретацијом индикатора. Идентификација проблема фертилитета у постранзицији и оспособљавање за адекватну анализу. Упознавање са карактеристикама брачности као демографском категоријом и транзицијом утицаја на фертилитет.

Исход предмета

Након завршеног курса студенти ће овладати изворима података о фертилитету и добро познавати њихове капацитете. Разумеће специфичности quantum-a i timing-a фертилитета и повезаност са другим елементима демографског и социоекономског система. Моћи ће да сагледају разне димензије и тумачења недовољне репродукције и њених последица. Биће у стању да самостално идентификују релевантну и актуелну проблематику из области фертилитета, оформе адекватан методолошки поступак анализе, спроведу га и интерпретирају резултате. Располагаће вештинама да стечена знања примене у различитим облицима друштвене праксе.

Садржај предмета

Теоријска настава

Фертилитет становништва – терминологија, значај за демографски развитак, узрочно-последична повезаност са другим демографским феноменима.

Транзиција фертилитета. Различита теоријска тумачења пада фертилитета.

Биолошки фактори фертилитета. Фекондитет. Природни фертилитет. Стерилитет као демографско питање. „Социјални“ стерилитет. Репрогенетика као нови непосредни фактор фертилитета.

Различити аспекти социо-економског детерминизма фертилитета. Преображај функција породице као кључ тумачења транзиционих процеса. Значај позиције жена у друштву за ниво плодности. Културни обрасци и норме као фактор фертилитета. Контрола рађања. Брак као регулатор плодности. Малтузијанска транзиција и Принстонско истраживање о фертилитету. Транзиција утицаја различитих социоекономских фактора на ниво фертилитета.

Социопсихолошки фактори фертилитета, идеалан, жељени и очекивани број деце.

Диференцијални фертилитет по различитим обележјима (старост, образовање, брак, економска активност, националност, тип насеља…). Постојаност диференцијација и факторског деловања. Промене старосног модела фертилитета.

Регионализација фертилитета. Транзиција фертилитета у Србији. Компензациони периоди.

Особености фертилитета у посттранзицији у земљи и свету: изазови недовољне репродукције, неучествовање у репродукцији, екстремно низак фертилитет, одлагање рађања, темпо ефекат, дуални модели репродукције, хомогенизација фертилитета, заокрети у фертилитетним обрасцима, ванбрачна рађања између традиционалног и модерног.

Природни прираштај и његов значај за укупну динамику и типове пораста становништва, демографске инвестиције, екстерналитети.

Значај склапања и развода бракова за демографију и њихов утицај на плодност. Модерене форме ванбрачних заједница.

 

Практична настава

Витална статистика, пописи и анкете као извор података о фертилитету. Међународне базе података о фертилитету. Трансверзална и лонгитудинална анализа плодности. Предности и недостаци оба метода. Поступак израчунавања аналитичких показатеља фертилитета из трансверзалне анализе, квантум и темпо фертилитета. Поступак израчунавања аналитичких показатеља фертилитета из лонгитудиналне анализе. Таблице фертилитета. Вероватноћа повећања породице Демографска анализа нупцијалитета и диворцијалитета. Принстонски показатељи.

Литература

Девеџић М. (2006) О природном кретању становништва, Завод за уџбенике и наставна средства

Брезник Д. (1977), Демографија, анализа, методи и модели, ЦДИИДН

Вељовић Р. (2015) Друштвени оквир одлагања рађања у Србији, Задужбина Андрејевић

Никитовић В. (2016): Дугорочне демографске импликације ниског фертилитета у региону бивше Југославије, Становништво, 2, ИДН

Рашевић М. (2018) Криза рађања у Србији – новији увиди, у Ка бољој демографској будућности Србије, САНУ и ИДН

Мирић Н. (2019) Разлика у фертилитету између жена са и без терцијарног образовања у Србији, Зборник Матице српске за друштвене науке, бр. 138

Девеџић М. (2004) Значај брачности за ниво фертилитета, Демографија бр. 1, Институт за демографију Географског факултета

Бобић М, Вукелић Ј. (2012), Деблокада друге демографске транзиције?, Социологија, Vol. VIII

Станковић Б., Г. Пенев (2010), Трендови ванбрачних рађања у Србији у другој половини 20. и почетком 21. века у ширем европском контексту, Становништво, ИДН

Девеџић М. (2004), Развој репрогенетике и њени демографски аспекти, Становништво 2004,