Пратите нас

Image Alt

Урбани дизајн (PP42O3)

  /  Урбани дизајн (PP42O3)

Урбани дизајн (PP42O3)

  • Врста и ниво студија: Основне академске студије
  • Статус предмета: Обавезан
  • Број ЕСПБ: 5
  • Семестар: 8
  • Број часова: 2+2

Циљ предмета

Основни циљ предмета је развој и примена знања о основама урбаног дизајна кроз успостављање релација између теоријских знања (принципи, модели, историјски развој, методе и технике) са савременим трендовима креирања места и развоја града. Додатни циљеви односе се на развој способности разумевања и истраживања природних, друштвених и економских фактора који утичу на процес урбаног дизајна, попут квалитета живота и одрживости. Такође се развијају вештине урбаног дизајна на стратешком и детаљном нивоу као подршка идејама, сценаријима и развојним опцијама урбаног развоја, уз успостављање релација између архитектуре и урбанистичког планирања.

Исход предмета

Едукацијом у области урбаног дизајна студенти ће бити оспособљени да:
­- препознају и дефинишу проблеме, теме, актере и приступе урбаном дизајну
­- истраже еволуцију, структуру, форму и карактер простора и места у граду
­- генеришу визионарске стратегије урбаног дизајна као и урбанистичке концепте, пројекте и смернице.
­- вреднују програме, предлоге и реализације пројеката
­- примене идеје, знање и вештине из различитих дисциплина у урбаном дизајну
­- презентују пројекте и информације на јасан, убедљив и иновативан начин
­- успешно раде у оквиру интердисциплинарних тимова као и приватних и јавних организација и институција у домену урбанизма.

Садржај предмета

Теоријска настава

Разумевање предмета и улоге урбаног дизајна. Развој града кроз историју и улога урбаног дизајна у креирању простора. Социјално-употребна и визуелно-естетска традиција урбаног простора и урбаног дизајна. Различити аспекти и дихотомије урбаног дизајна: естетско/визуелни/; просторно-функционални; јавно-приватни; актери-управа; процес-производ; објективно/рационални- експресивно/субјективни. Позиција и однос урбаног дизајна према просторном и урбанистичком планирању и архитектури. Савремене парадигме урбаног дизајна: нови урбанизам, пост урбанизам, ре-урбанизам, пејзажни урбанизам, свакодневни урбанизам, креирање места и тактички урбанизам. Креирање места, јавни домен урбаног живота и одрживе урбане форме. Различити просторни нивои урбаног дизајна: човекомерна размера и перспектива; улице и блокови; четврти и коридори. Циљеви доброг урбаног дизајна: креирање места кроз добар урбани дизајн пре него креирање појединачних зграда,  подстицање мешовитих намена  и активности; дизајн по мери човека; подстицање амбијената за људе и пешачења и обезбеђење приступачности за све.

Практична настава

У практичном делу наставе студенти истражују како различити фактори (политички, економски, друштвени) утичу на регенерацију одабране градске четврти и на који начин се кроз урбани дизајн артикулишу  различити интереси градских актера. Додатно се  истражују начини у којој мери трансформација градске четврти може да прихвати савремене потребе и интересе градских актера. Урбани дизајнери обично раде у контексту више различитих актера који често имају сукобљене интересе и циљеве, развијајући као последицу више решења урбаног дизајна.

Тема апликативног семестралног задатка је да се кроз пројекат урбаног дизајна истраже могућности утврђивања предлога будућег коришћења, уређења и организације простора градске четврти на реалном полигону кроз израду урбанистичког пројекта.

Литература

Bentley, I. et al. (1985) Responsive environments: A manual for designers. Oxford: Architectural Press

Carmona M., Tiesdell S. (eds.) (2007) Urban Design Reader, Oxford: Architectural Press.

Elin, N. (2006) Integral Urbanism. NY: Routledge.

Llewelyn-Davies (2000) Urban Design Compendium, London: English Partnerships

Лаловић, К. и Радосављевић, У. (ур.) (2013). Савремени приступи урбаном дизаjну за одрживи туризам Србиjе. Београд: Архитектонски факултет.