Пратите нас

Image Alt

Увод у демографију (DG11O1)

  /  Увод у демографију (DG11O1)

Увод у демографију (DG11O1)

Циљ предмета

Циљ предмета је стицање општих информација о демографији, предмету и методама које се користе у проучавањима закономерности које се могу сматрати заједничким за све популације. Разумевање значења основних демографских појмова представља предуслов за разумевање демографских теоријских концепата, као и решавања проблема мултидисциплинарног карактера који произилазе из веза демографије са другим наукама. Апликативни домен предмета се односи на коришћење знања о компаративним методама демографске анализе, идентификацији и разврставању извора података о становништву релевантних за извођење и анализу статистичких показатеља.

Исход предмета

Студенати препознају основне демографске појмове и процесе, пореде и разумеју значење различитих теоријских и методолошких приступа у демографији, и стечена знања користе за савладавање наставног градива у току даљег студија демографије.

Садржај предмета

Теоријска настава

Историјат развоја демографије као науке. Значај демографских проучавања и фазе демографских истраживања. Основни појмови у демографији. Становништво као природна, друштвена, историјска и статистичка категорија. Предмет проучавања и типови демографских знања у научној литератури. Демографски метод. Појам демографског развитка. Подела демографије.  Мултидисциплинарни карактер и везе демографије са другим наукама. Демографија у систему наука. Стари и средњевековни писци о становништву. Претече теоријских погледа на становништво. Теорије о становништву Малтусова теорија, критике Малтуса и неомалтузијанци, математичке, биолошке и социолошке теорије о становништву. Теорије оптимума становништва. Теорије и модели демографске транзиције. Демографско-еколошки и социо-економски концепти. Извори података о становништву. Јединице и обележја у истраживању становништва. Увод у методолошки оквир демографских истраживања, типови посматрања и значај времнске компоненте.

Вежбе

Различити приступи предмету проучавања демографије. Значај и разрада демографских теорија и концепата (од Малтуса до одрживог развоја). Израда семинарских радова, презентација, дискусија и коментари. Пројекције наставних филмова. Радионице о еволуцији теоријских схватања о становништву и везама са актуелним демографским процесима.

Литература

Брезник, Д. (1988). Демографија-анализа, методи и модели. Београд: Центар за демографска истраживања ИДН

Wertheimer – Baletić, A. (1999). Stanovništvo i razvoj. Zagreb: Mate.

Кнежевић, А. (2004). Демографско-еколошки концепт пораста становништва (од Малтуса до одрживог развоја). Глобус, 29, 103-112.

Мацура, М. (1985). Прилози теорији и политици становништва. Београд: Економски институт.

Poston, Jr, D., & Bouvier, L. (2016). Population and Society: An Introduction to Demography (2nd ed.). Cambridge: Cambridge University Press.