Пратите нас

Image Alt

Регионалне политике Европске уније и Србије (PP42I1)

  /  Регионалне политике Европске уније и Србије (PP42I1)

Регионалне политике Европске уније и Србије (PP42I1)

  • Врста и ниво студија: Основне академске студије
  • Статус предмета: Изборни
  • Број ЕСПБ: 5
  • Семестар: 8
  • Број часова: 2+1

Циљ предмета

Предмет је теоријско методолошког карактера и има за циљ да укаже на примену регионалних политика Европске уније и њених инструмената у просторном планирању.

Исход предмета

Исход предмета ће бити оспособљавање студента- будућег просторног планера да на основу релевантних теоријских и методолошких основа, у пракси и конкретном геопростору, установи мере регионалне политике као и да укаже на правце спровођења регионалних политика у процесу интеграције Србије у Европску унију.

Садржај предмета

Теоријска настава

Физичко географске и друштвено географске детерминанте развоја Европске уније (положај, регионалне целине, клима, рељеф, становништво, привреда и др.);  Континуитет развоја теоријских размишљања о просторној економији и организацији простора (теорије локација). Европске економске развојне политике. Територијално економски системи ЕУ (друштвено економски индикатори); Настанак и развој Европске уније: Модели организације Европске уније (Европа региона, и др.). Политички системи Европске уније (плуралистичко друштво, управљање на више нивоа); Регионалне политике Европске уније (пет основних циљева: истраживање и развој, дигитализација, мала и средња предузећа, вештине и образовање); Инструменти за спровођење регионалних политика: Фондови Европске уније, типови региона, намена и расподела средстава из фондова ЕУ – Европски фонд за регионални развој, Европски социјални фонд, Кохезиони фонд, Европски пољопривредни фонд за рурални развој, Европски фонд за поморство и рибарство, инструмент за Европску територијалну сарадњу (INTERREG V), инструмент за повезивање Европе, приступ интегралног територијалног инвестирања (ITI), локални развој под вођством заједнице (CLLD), инструмент за претприступну помоћ и др.;  Макрорегионални системи Европске уније; Прекогранични региони Европске уније; Унутрашње политике Европске уније (истраживање и развој, инфраструктура, социјална политика, еколошка политика Европске уније); Република Србија у процесу европских интеграција (политичка и економска интеграција).

Практична настава

Циљ вежби је да се на бази релевантних теоријских поставки, метода и модела произашлих из европских искустава и релевантних друштвено економских индикатора детерминише пример њихове примене у геопросторним целинама различитих територијалних обухвата и географских структура на простору Eвропске уније и Републике Србије. Вежбе се завршавају израдом и одбраном семинарског рада који има истраживачки и апликативни карактер.

Литература

Прокопијевић, М. (2012): Европска унија, Београд: Службени гласник.
Јовановић, М. (2006): Европска економска интеграција, Београд: Економски факултет.
Тошић, Д. (2010): Србија и Европске регионалне интеграције. У Територијални аспекти развоја Србије и суседних земаља.  Београд: Географски факултет.
Јефтић, М. (2016): Просторна интеграција Србије у Европску унију. У Локална самоуправа у планирању и уређењу простора и насеља- у сусрет европским интеграцијама. АППС, ГЕФ, Вршац.

Jeftić, M. (2018): Mogućnosti primene instrumenata regionalnih politika EU u Srbiji. U Lokalna samouprava u planiranju i uređenju prostora i naseljaGeneza i perspektive prostornog razvoja. APPS, GEF, Требиње.

Невенић, М. (2009): Значај Београда у регионалној интеграцији југоисточне Европе. Београд: Географски факултет.
Cohesion policy 2021-2027. European Comission. Luxembourg.
ESPON projects (2017). Espon and Nordregio. Luxembourg.