Пратите нас

Image Alt

Планирање на локалном нивоу (PP41O4)

  /  Планирање на локалном нивоу (PP41O4)

Планирање на локалном нивоу (PP41O4)

  • Врста и ниво студија: Основне академске студије
  • Статус предмета: Обавезан
  • Број ЕСПБ: 4
  • Семестар: 7
  • Број часова: 2+2

Циљ предмета

Стицање знања о улози, положају, надлежностима и делокругу рада локалне самоуправе у области планирања и уређења простора и социјалног развоја, као и у припремању и доношењу стратешких пројеката који се односе или имају утицај на простор локалне заједнице.

Исход предмета

Задаци предмета усмерени су на анализу пракси и добрих примера европских земаља и Србије у оквиру локалне самоуправе и оспособљавање просторних планера за сарадњу са локалним актерима у процесу израде планске документације и на овладавању методама препознавања и техникама сарадње са локалним актерима и групама.

Садржај предмета

Теоријска настава

(1) Историјски развој локалне самоуправе и територијална организација Републике Србије; (2) Стварност локалне демократије; (3) Институције локалне демократије; (4) Искуства и праксе локалне самоуправе на примерима чланица Европске Уније; (5) Делокруг рада, надлежности  и законска регулатива о локалној самоуправи у Србији; (6) Заинтересовани учесници/актери (stakeholders) и интересне групе на локалном нивоу; (7) Партнерски односи јавног, комерцијалног и трећег сектора у локалној заједници; (8) Сарадња са грађанима и удружењима грађана у уређењу простора; (9) Појам јавности и методе формирања квалификоване јавности; (10) Значај професионалних удружења, локалних иницијатива и удружења грађана; (11) Прикупљање и презентовање података од интереса за развој локалне заједнице у стратешким плановима; (12) Методе заступања интереса локалне заједнице; (13) Финансирање локалне самоуправе; (14) Правни и плански основ функционисања локалне самоуправе у Србији; (15) Примери добре организованости локалне самоуправе.

Практична настава

(1) Упознавање студената са основним социјалним групама у локалној заједници; (2) Ресурси и потенцијали као подстицај или ограничење развоја; (3) Велики просторни системи и организација простора који дефинишу просперитет локалне самоуправе; (4) Сагледавање улоге управе, експерата, јавних служби, интересних група, невладиних организација у функционисању локалне самоуправе; (5) Подела студената на групе и израда семинарског рада која се односи на конкретну локалну самоуправу у Србији; Oд (6) до (14) израда Семинарског рада; (15) Презентација и одбрана Семинарског рада.

Литература

Лукић Б., Шећеров В. (2017): Планирање на локалном нивоу – организација, управљање, развој. Универзитет у Београду – Географски факултет, Београд.

Којовић М. (2013): Локалне заједнице у одрживом развоју. Европски центар за мир и развој (ECPD) Универзитета за мир Уједињених Нација, Београд

Милосављевић Б. (2009): Систем локалне самоуправе у Србији.  Стална конференција градова и општина, Београд.

Како подстаћи развој на локалном нивоу. Приручник са примерима најбоље праксе из Југоисточне Европе. Београд: Friedrich Ebert Stiftung, канцеларија у Београду.

Радељић Н. (2006), “Међусекторска сурадња и развој локалне заједнице“. У: Европске стратегије и политике у локалној заједници. Београд: Фонд Центар за демократију.

Група аутора (2010): Стратешко планирање локалног развоја. UN HABITAT SIRP Beograd.