Пратите нас

Image Alt

Епидемиолошки фактори развитка становништва (DG21O3)

  /  Епидемиолошки фактори развитка становништва (DG21O3)

Епидемиолошки фактори развитка становништва (DG21O3)

Циљ предмета

Упознавање са основним епидемиолошким принципима и методама и њиховим значајем у сагледавању учесталости и узрока поремећаја здравља у популацији.

Исход предмета

Савладавање вeштинa кoje сe oднoсe нa изрaчунaвaњe и интeрпрeтaциjу мeрa учeстaлoсти поремећаја здравља у пoпулaциjи и практичног решавања проблема превенције поремећаја здравља.

Садржај предмета

Предавања:

Упознавање са сличностима и разликама епидемиологије и демографије. Извори података у епидемиологији. Мере поремећаја здравља. Епидемиолошки упитник. Дескриптивни епидемиолошки метод; Аналитички епидемиолошки метод; Експериментални епидемиолошки метод; Надзор над поремећајима здравља. Концепт превенције поремећаја здравља. Епидемиолошке карактеристике изабраних поремећаја здравља. Семинари треба да омогуће  студентима да овладају знањима о: примени и тумачењу резултата епидемиолошких истраживања и о факторима ризика за настанак  поремећаја здравља и могућностима превенције.

 

Вежбе:

Показатељи оболевања и умирања, њихово израчунавање и интерпретација,  стандардизација података, фактори ризика за настанак  поремећаја здравља, превенција.

Литература

Влајинац Х, Јаребински М (ур.) (2009). Епидемиологија, Медицински факултет, Београд.

Обрадовић-Арсић Д., Гледовић З. (2012): Медицинска географија. Универзитет у Београду – Географски факултет.

Stojilković Gnjatović, J., Paunović-Radulović, D., & Mirić, N. (2016). Upotreba podataka iz SILC ankete za izračunavanje zdravih godina života. U knjizi „Sekundarne analize podataka dobijenih kroz istraživanјe Anketa o prihodima i uslovima života (SILC)“ Beograd: UNDP, SIPRU