Пратите нас

Image Alt

Екотоксикологија (MZS1I4)

  /  Екотоксикологија (MZS1I4)

Екотоксикологија (MZS1I4)

  • Врста и ниво студија: Мастер академске студије
  • Наставник
  • Статус предмета: Изборни
  • Број ЕСПБ: 7
  • Семестар: 1
  • Број часова: 3+0

Циљ предмета

У оквиру предмета предвиђено је да се студенти упознају са свим аспектима штетног дејства загађујућих материја, механизмима њиховог деловања, као и процесима њиховог деловања у животној средини.

Исход предмета

По завршетку курса студенти ће бити у стању да разумеју главне појмове, теорију, као и да овладају практичном применом знања из области екотоксикологије.

Садржај предмета

Предавања по недељама:

1. Упознавање студената са: програмом наставног предмета Екотоксикологија; динамиком, начином рада и реализацијом наставног плана; упутствима за избор и реализацију тема есејских радова користећи Харвард систем навођења литературе.

2. Уводна разматрања: појам и диференцијација термина токсикологије и екотоксикологије; историјски преглед екотоксиколошких ефеката различитих класа загађивача и развој законских прописа; појам и класификација отрова.

3. Путеви уношења загађујућих материја у екосистем: осврт на путеве уношења загађујућих материја у водене системе, ваздух и земљиште; појам екотоксикокинетике и екотоксикодинамике.

4. Процена ризика у екотоксикологији:идентификација хазарда, процена односа доза-одговор, процена експозиције и карактеризација ризика; акутна и хронична токсичност; сублетална и летална доза; основни параметри: LD50, LC50, EC50,  IC50, LOEC и NOEC;

5. Тестови акутне и хроничне токсичности: тестови акутне и хроничне токсичности и организми који се користе у тестовима екотоксичности.

6. Екотоксикокинетика – судбина екополутаната у животној средини: биодоступност и процеси биодступности, биотичко и абиотичко разлагање загађујућих супстанци, перзистенција, биоакумулација, биомагнификација и биотрансформација; основни параметри: полувреме деградације, биоакумалциони и биоконцентрацијски фактор, партициони коефицијент октанол/вода.

7. Екотоксикодинамика: примери молекуларног и ћелијског нивоа дејства отрова; дејство отрова на органе; примери акутне и хроничне токсичности.

8. Квантификација и мерење екотоксиколошких ефеката: методе токсиколошких тестова које се користе за водену средину и земљиште; биомониторинг; типови биоиндикатора.

9. Пестициди: дефиниција и употреба; добробит ризик употребе пестицида; подела пестицида према намени, хемијском саставу и према категорији токсичности; судбина пестицида у животној средини;

10. Oрганохлорни пестициди: карактеристике и механизам деловања; ефекти деловања DDТ и деривата.

11. Органофосфорни пестициди и карбамати: карактеристике и механизам деловања;  ефекти деловања органофосфорних пестицида и карбамата; алтернативни приступи у борби против штеточина; нови начини смањења употребе пестицида.

12. Екотоксикологија живе: начини ослобађања у животну средину;метил жива;циклус живе у природи – жива у атмосфери, води и седименту; процес метилације; биоакумулација, биомагнификација и биолошки ефекти; токсични ефекти метил живе; превенција и контрола загађења живом.

13. Олово у животној средини: начини ослобађања у животну средину; употреба олова; једињења Pb као полутанти ваздуха, воде и земљишта; дистрибуција и концентрација олова у телу животиња; ефекти олова на биљке и животиње.

14. Дуготрајне органске загађујуће материје: особине; подела дуготрајних органских загађујућих супстнаци; употреба дуготрајних органских загађујућих супстнаци; токсични ефекти деловања диоксина и једињења које су сличне диоксину; процена ризика диоксина и једињења која су слична диоксину у животној средини употребом фактора еквивалентне токсичности; механизам деловања; Стокхолмска конвенција.

15. Нанотехнологија – бенефити и ризици њене употребе у животној средини: дефинисање нанотехнологије као једне од водећих технологија XXI века; класификација наноматеријала; потенцијални еколошки бенефити и одрживост; ризици по животну средину и потенцијална екотоксичност; природне и створене наночестице; најважније карактеристике и релевантни параметри који се користе у студијама екотоксичности наноматеријала; судбина наноматеријала у животној средини.

Литература

Jablanović, M., Jakšić, P. i Kosanović, K. (2003): Uvod u ekotoksikologiju, Univerzitet u Prištini

Hoffman, D. J, Rattner, B. A., Burton, G. A., Cairns, J. (2003): Handbook of ecotoxicology, CRC Press, Boca Raton, USA

Walker, C.H., Sibly, R.M., Hopkin, S.P., Peakall D.B. (2012): Principles of Ecotoxicology, Fourth Edition, CRC Press.

Dimitrijević, D. (2011). Nanotechnology: The Need for the Implementation of the Precautionary Approach beyond the EU. In: (Editors G. Meško, D. Dimitrijević, C. B. Fields), Understanding and Managing Threats to the Environment in South Eastern Europe, (205-224). Dordrecht: Springer.