Пратите нас

Image Alt

Демографски развитак Србије и суседних земаља 1 (DG41O1)

  /  Демографски развитак Србије и суседних земаља 1 (DG41O1)

Демографски развитак Србије и суседних земаља 1 (DG41O1)

  • Врста и ниво студија: Основне академске студије
  • Статус предмета: Обавезан
  • Број ЕСПБ: 6
  • Семестар: 7
  • Број часова: 2+2

Циљ предмета

Стицање знања о карактеристикама и детерминантама демографског развитка Србије и суседних земаља. Разумевање узрочно последичних веза између демографских феномена и процеса и утицаја друштвено-економског окружења. Развијање критичког посматрања проблема везаних за демографске трендове, и развијање вештина заузимања става и примене стечених знања у решавању демографских изазова у пракси.

Исход предмета

По успешно савладаном предмету, студент ће познавати процесе демографске транзиције у Србији и суседним земљама, и бити у стању да: разуме законитости демографског развитка и идентификује главне демографске изазове и проблеме; да истражује и анализира узроке и последице демографских појава, и аргументовано образлаже токове демографских процеса; да изврши евалуацију главних детерминанти демографског развитка, и да у складу са тим прогнозира будуће демографске трендове и предочи могуће сценарије демографског развитка; да предложи смернице политичког деловања и креира мере популационе политике; да доведе у везу друштвено-економске процесе и правце демографских кретања, као и да примени демографска знања у различитим подручјима друштвене праксе.

Садржај предмета

Теоријска настава

О појму демографског развитка

Општи поглед на развитак становништва Србије:  Развој насељености до II светског рата; Пулациона динамика након II светског рата и савремени токови; Србија на демографској карти Европе.

Кретање укупног становништва у земљама југоисточне Европе.

Утицај природне и миграционе компоненте на популациону динамику.

Просторна дистрибуција становништва и промене у густини насељености.

Основне карактеристике репродукције становништва Србије: Промене у нивоу наталитета –  трендови и регионални аспекти; Фертилитет женског становништва; Промене у фертилном моделу и детерминанте фертилитета становништва Србије; Да ли се остварује замена генерација у Србији? Морталитет становништва Србије – Општа стопа смртности; Промене у морталитету по старости и полу; Смртност одојчади; Очекивано трајање живота и промене у моделу узрока смртности; Даље могућности у продужењу очекиваног трајања живота живорођених.

Одлике демографске транзиције у Србији

Практична настава:Вежбе Применом различитих техника и метода анализе, уз коришћење података пописа становништва и виталне статистике, испитују се различите демографске варијабле и њихов утицај на демографски развитак Србије и суседних земаља.

Разрађују се модели и методе картирања типова кретања становништва; истражује просторна диференцијација демографских токова, узроци и последице, и врши упоредна анализа. Тумаче се основни показатељи демографског развитка за сваку од суседних земаља и дају међусобна поређења, идентификују се главни трендова и раде процене будућих кретања.

Литература

– РЗС (2015): Популација Србије почетком 21. века. Републички завод за статистику Србије. Београд. (стр. 1-98.)

– Војковић, Г. (2007): Становништво као елемент регионализације Србије, Српско географско друштво, Београд. (стр. 1-198).

– Магдаленић, И., Војковић, Г. (2015): Промене у старосном моделу рађања у Србији и земљама ЕУкомпаративна анализа. Становништво, LIII, 2. ИДН-ЦДИ, Београд. стр. 43-67.

– Радовановић, M. (1991): Антропогеографске и демографске основе развоја насељености у Србији – развој насељености до другог светског рата, Зборник радова Географског института „Јован Цвијић“ САНУ, кн. 43., Београд.

– Спасовски, M. (2003): Депопулација и популациона експанзија – резултат демографске транзиције и основа регионализације, у „Демографске основе регионализације Србије“, Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ, Посебна издања, књ. 54., Београд. стр. 11-73.

ЦДИ-ИДН (1995): Развитак становништва Србије 1950-1991, руководилац студије Мирјана Рашевић, Центар за демографска истраживања, Београд.