Пратите нас

Image Alt

Демографски изазови савременог друштва (DG42O3)

  /  Демографски изазови савременог друштва (DG42O3)

Демографски изазови савременог друштва (DG42O3)

  • Врста и ниво студија: Основне академске студије
  • Статус предмета: Обавезан
  • Број ЕСПБ: 5
  • Семестар: 8
  • Број часова: 3+2

Циљ предмета

Свеобухватно сагледавање фактора демографског развитка у Европи и свету са циљем да се уоче заједнички имениоци у различитим просторним јединицама и временским периодима. Оспособљавање студената да на основу знања из демографије као што је географски распоред, демографске структуре, миграције становништва или природно кретање могу самостално идентификовати историјске процесе који су обликовали данашње демографске изазове. Разумевање значаја демографских карактеристика као предности или ограничења за балансиран друштвени развој у разлчитим друштвеним сегментима.

Исход предмета

Студенти ће моћи да самостално анализирају демографске карактеристике појединачних држава, успостављају везе између достигнутог степена демографског развитка и теоријских и практичних ограничења будућег развоја. Моћи ће да развију креативност и комплекснији поглед на демографске феномене кроз интердисциплинарни приступ како би се одредили демографски изазови карактеристични за савремено друштво. Студенти ће моћи да користе стандардну и нестандардну демографску статистику за међународна поређења релевантних показатеља развоја становништва у европским и глобалним оквирима.

Садржај предмета

Теоријска настава

Промене у континенталном и регионалном размештају и густини насељености. Дивергентан демографски развитак у Европи и свету кроз достигунуте етапе популационе динамике. Зонирање депопулације, супрапопулације и поларизације као израз просторног размештаја становнишва. Примери утицаја екстремних догађаја (клима, ратови, епидемије) на развој становништва по континентима. Демографски проблеми са којима се суочава становништво Европе (старење радне снаге, старење старих, економске миграције итд). Демографска ограничења на афричком континенту (фертилитет, матерински морталитет, сиромаштво, аидс итд). Демографски изазови у Азији – специфичности две најмногољудније земље света, азијски „тигрови“. Проблематика урбанизације кроз примере највећих градова Латинске и Јужне Америке.

Савремена полазирација у динамици обнављања становништва исказана као недовољно рађање у развијеним и прекомерног рађање у неразвијеним земљама. Регионализација очекиваног трајања живота као одреднице друштвеног развоја. Примери неуједначеног полног састава по старости као детерминанта развоја. Облици социјалне заштите старих у свету, старење у месту становања и старење у старачким домовима. Демографски аспекти пензионисања и глобална криза пензионих система у свету.  Вишедимензионалност сиромаштва и његови демографски показатељи. Миленијумски циљеви УН.

 

Практична настава

Анализа основних демографских показатеља по континентима и државама, Број становника, Густина насељености, Природно кретање становништва, Миграције становништва у прошлости и садашњости, Структуре становништва (полна, старосна, образовна), Нестандардни демографски показатељи, Израда демографског атласа света

Литература

Radivojević, B. (2018).  Demografska analiza, Београд: Ekonomski fakultet.

Девеџић, М., Стојилковић, Ј. (2009), Улога демографије у истраживању и димензионирању сиромаштва, часопис Демографија (6), 33–49.

Kokotović Kanazir, Vlasta; Stojilković Gnjatović, Jelena; Filipović, Marko; Babović, Stefana; Ivković, Marija (2017). Stanovništvo. U ur. M. Radovanović, Geografija Srbije. Geografski institut „Jovan Cvijić“ SANU, 506-610.

Ђурђев, Б. (1998.) Географија становништва, Нови Сад,

Karel, N. & Karel, M. (2005). Države sveta, Beograd: Mladinska knjiga,.