Пратите нас

Image Alt

Геологија животне средине (ZS11O1)

  /  Геологија животне средине (ZS11O1)

Геологија животне средине (ZS11O1)

Циљ предмета

Упознавање са основним појмовима о геологији, литосфером као делом животне средине, старости и историји Земље, геотектонским теоријама, петрогеним и рудним минералима, стенама литосфере и њиховом употребом.

Исход предмета

По завршетку курса студенти ће стећи основна знања о геологији која подразумевају разумевање унутрашње грађе Земље и свих процеса који се одвијају у њој; биће у стању да препознају и детерминишу важније петрогене и рудне минерале, магматске, седиментне и метаморфне стене уз тумачење геолошких карата; знаће да наведу и објасне примену и употребу стена; биће оспособљени да разумеју и сагледавају геолошке процесе и њихов утицај на животну средину.

Садржај предмета

Теоријска настава

Геологија – Основни појмови о геологији као науци, задатак и предмет проучавања, веза са другим наукама; Земља као небеско тело – Облик и димензије Земље, главне космогонијске теорије; Основне особине Земље – Унутрашња грађа, физичке особине и хемијски састав Земље и посебно литосфере; Геохронологија – Старост и историјски развој Земље, одређивање старости стена; Савремене геотектонске теорије – Тектоника плоча. Класификација плоча литосфере, узроци и смер њиховог кретања, могући односи између плоча (колизија, субдукција…) као узрок ендодинамичких процеса и стварања рељефа. Актуелни примери; Ендодинамика Земље – Магматски покрети и вулканизам. Типови и распоред вулкана на Земљи као последица геотектонског смештаја, поствулканске појаве. Тектонски покрети (епирогени и орогени) као последица односа плоча литосфере. Сеизмички покрети – узроци, врсте и елементи земљотреса, мерење јачине земљотреса и распоред сеизмички активних подручја на Земљи; Минерали – Важнији петрогени и рудни минерали, њихов хемијски састав, унутрашња грађа, физичке особине и постанак.Магматске стене – Минерални састав и склоп важнијих магматских стена Земљине коре, њихово распрострањење и употреба; Седиментне стене – Површинско распадање, транспорт, седиментација и дијагенеза, као фазе у процесу формирања седиментних стена. Састав и склоп седиментних стена, распрострањење и употреба; Метаморфне стене – Врсте метаморфизма, минерални састав и склоп метаморфних стена, настанак, распрострањење и употреба; Геолошке карте – Дефиниција и подела геолошких карата. Основна геолошка карта и њен тумач; Специјалистичке геолошке карте: инжењерскогеолошке, хидрогеолошке, сеизмичке, металогенетске.

 

Практична настава

Макроскопско препознавање најзначајнијих петрогених и рудних минерала на основу физичких особина, њихова улога као састојака стена и рудних лежишта. Одредба стена – Структура, текстура и минерални састав магматских, седиментних и метаморфних стена, класификација, распрострањење и примена; Методика израде геолошких карата, рад са геолошким компасом. Упознавање са листовима ОГК, са освртом на симболе за приказивање геолошких формација, особине тектонског склопа, лежишта минералних сировина и сл.

Литература

Јовановић В., Срећковић-Батоћанин, Д. 2006.  Основи геологије. Завод за уџбенике, 162 стр.

Ђорђевић П., Јовановић В., Цветковић В. 2000.Примењена геологија. Универзитет у Београду. 162 стр.

Герзина Н., Царевић И. 2019. Општа геологија. Универзитет у Београду, Рударско-геолошки факултет, 389 стр.