Пратите нас

Image Alt

Географија Србије (TT21O1)

  /  Географија Србије (TT21O1)

Географија Србије (TT21O1)

  • Врста и ниво студија: Основне академске студије
  • Наставник
  • Статус предмета: Обавезан
  • Број ЕСПБ: 6
  • Семестар: 3
  • Број часова: 2+2

Циљ предмета

Циљ предмета је да студенти стекну знања о регионалногеографским специфичностима територије Србије – комплексу појава, процеса и објеката као и и њихових међусобних односа и условљености. Циљ је изучавање и утврђивање распростирања и квалитета природних појава и њихова међусобна веза и условљеност са друштвено-географским садржајем Србије.

Исход предмета

На основу сагледавања регионалногеографских обележја територије Србије, студенти треба да буду оспособљени да валоризују стечена знања у циљу развоја туризма. На основу тога, треба да укажу на активирање туристичких потенцијала (природних и антропогених) и могућности ревитализације поједних неразвијених регија у Србији.

Садржај предмета

Предавања

1) Географско-историјски развој, величина и границе Србије. Специфичности географског положаја Србије на Балканском полуострву и Европи.

2) Природне одлике и њихов утицај на остала географска обележја Србије.

3) Морфотектонска еволуција рељефа и основне одлике рељефа.

4) Клима Србије

5) Воде Србије.

7) Становништво на територији Србије кроз историју од палеолита до савременог доба. Миграције становништва од 14. до краја 20. века

8) Савремени демографски процеси у  Србији.

9) Привреда.

10) Природни потенцијали као фактор привредног развоја

11) Пољопривреда – развој, проблеми и значај.

12) Индустрија –  зачеци, услови развоја, гранска структура и размештај.

13) Улога и значај саобраћаја у повезивању простора и развоју туризма

14) Туризам – фактори развоја, стање и перспективе

15) Географски размештај и типови насеља у Србији

 

Вежбе

Упознавање студената са предметом и методама истраживања. Историјски развој Србије и њено територијално формирање.  Границе Србије и специфичности њеног географског положаја; Основе геотектонске рејонизације и морфотектонска еволуција рељефа. Генетски типови рељефа на територији Србије и њихова туристичка валоризација. Типови климе у Србији, климатска рејонизација и климатски екстреми. Израда хидрографске карте Србије (реке, језера, бање). Биљни и животињски свет Србије и његова туристичка валоризација. Изучавање фактора географског размештаја становништва у Србији. Савремени демографски процеси у Србији и њихов утицај на развој туризма; Природни потенцијали у Србији – подела и значај; Главни пољопривредни рејони у Србији; Развој и размештај индустрије; Развој и улога саобраћаја у привредном развоју Србије; Развој насеља, типови насеља у Србији и њихова савремена обележја;

Литература

Павловић, М. (2018). Географија Србије 1. Београд:Универзитет у Београду – Географски факултет.

Павловић, М. (1998). Географија Југославије 2. Београд: Савремена администрација.