Урбана и рурална географија I
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 6
- Семестар: 5
- Број часова: 2+2
Циљ предмета
Стицање скупа научно фундираних, прецизно формулисаних и систематизованих знања о људским насељима, са свим њиховим релевантним одликама; Објашњење и разумевање законитости развоја и размештаја сталних и привремених насеља, укључујући ту и савремене друштвено-економске процесе и њихове геопросторне ефекте; Сагледавање и тумачење перспективних трендова у развоју и мрежи руралнихх насеља.
Исход предмета
Развој способности за идентификовање и разрешење проблема веза и односа у сеоским насељима и њиховом просторном и функционалном окружењу. Усвајање знања о развоју сеоских насеља и њихових структура, као и њиховој улози у организацији и уравнотеженом развоју.
Садржај предмета
Предавања:
Појава, развој и значај урбане и руралне географије. Географски аспекти и приступи у проучавању људских насеља. Предмет, научни циљеви и друштвени задаци урбане и руралне географије. Однос урбане и руралне географије, сродних наука и различитих подручја друштвене праксе. Релевантна географска обележја насеља. Опште одлике просторне организације људских насеља у Србији и свету. Насеља и савремени друштвено-економски процеси. Општа географска обележја села. Појам и категоризација села и сеоске територије, сеоске куће и дворишта и основни рурални проблеми. Традиционална и савремена проучавања сеоских насеља. Типологије сеоских насеља. Главна својства сеоских насеља, територија и производње. Карактеристике и могућа решења будућег развоја сеоских насеља. Сеоска насеља као центри развоја. Конвергентне и дивергентне дневне миграције сеоског становништва. Просторно-функционална повезаност сеоских насеља. Основне европске политике руралног развоја.
Вежбе:
Kомпаративни преглед и анализа критеријума за одређивање статуса сталних насеља у појединим државама света и у Србији. Анализа препорука Eurostata у области дефинисања насеља и могућности примене у организацији мреже насеља Србије. Извори података о насељима. Различита упутства за проучавање насеља. Именик насеља и имена делова сеоских насеља. Утврђивање микроположаја и географског положаја насеља. Одређивање граница, облика, функционалне зоналности насеља и атара на топографским картама коришђењем административно-територијалне карте и одговарајућих планова. Iзрачунавање густине насеља, густине насељености и географске дистанце у мрежи насеља. Картографски приказ и општа социјално-географска анализа хипсометријског и зоналног распореда насеља, као и територијалног груписања и разређивања насеља.
Литература
Србољуб Ђ. Стаменковић, Милан Бачевић: Географија насеља, Универзитетски уџбеник, Географски факултет ПМФ Универзитета у Београду, Београд, 1992.
Слободан Ћурчић: Географија насеља, ПМФ, Iнститут за географију, Универзитет у Новом Саду, Нови Сад, 1992.
Бранислав Ђ. Којић, Ђорђе Р. Симоновић: Сеоска насеља Србије, Београд, 1975.
Цветко Костић: Социологија села, Београд, 1975.
Јован Цвијић: Општа географија – Антропогеографија, Завод за издавање уџбеника СР Србије, Београд, 1969.
Поповић Горан, Закић Зорка и Стојановић Жаклина: Савремена рурална политика: паралеле ЕУ – РС и БиХ, Економски факултет Универзитета у Бањој Луци, Бања Лука, 2009.
Географска енциклопедија насеља Србије, књ. I (А – Ђ), II (Ж – Љ), III (М – Р) и IV (С – Ш), Географски факултет, Агена, Стручна књига и Србософт, Београд, 2001, 2002. (штампано издање) и 2004. (електронско издање).
Географска енциклопедија насеља Србије – Војводина, књ. I, Географски факултет Универзитета у Београду, Београд, 2005.