Увод у анализу података (DG21O2)
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 6
- Семестар: 3
- Број часова: 2+3
Циљ предмета
Циљ предмета је стицање знања о основама анализе података, базичним статистичким анализама, као и примени анализе података у области демографије. Разумевање статистичке логике и значење статистичких показатеља демографских процеса.
Исход предмета
Након завршеног курса студенти ће бити оспособљени за одабир одговарајуће статистичке методе анализе података сврсисходне циљу демографског истраживања, као и за доношење (пословних) одлука заснованих на егзактним статистичким методама анализе података. Умеће да нумерички опишу карактеристике серије података; да процене неизвесност која је потреба за доношење различитих (пословних) одлука; да доносу закључке о карактеристикама популације на основу информација из узорка; да тестирају хипотезе о једнакости, зависности и хомогености параметара популације и узорака; да опишу међузависност различитих варијабли и процеса у популацији и реалном животу; да идентификују предикторе различитих процеса у популацији и реалном животу.
Садржај предмета
Теоријска настава:
Увод у статистичку анализу података. Нумеричке дескриптиве мере. Вероватноћа. Дискретне случајне променљиве и њихове расподеле вероватноће. Непрекидне случајне промељиве и нормална расподела. Узорачка расподела. Статистичко оцењивање и интервали поверења.Тестирање хипотеза. Хи-квадрат тест. Анализа варијансе. Проста линеарна регресија. Вишеструка регресија. Непараметарски методи.
Практична настава:
Практична настава конципирана је тако да студенти савладају статистичке методе анализе података кроз конкретне задатке који третирају демографску проблематику.
Литература
Mann, S. P.(2009). Увод у статистику. Београд: Економски факултет.
Жижић, М., Ловрић, М. Павличић, Д. (2004). Методи статистичке анализе. Београд: Економски факултет.