Туристички десперзиви и насеља (TT12I1)
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Статус предмета: Изборни
- Број ЕСПБ: 6
- Семестар: 2
- Број часова: 2+2
Циљ предмета
Стицање знања о законитостима постанка и развоја насеља, дефинисању критеријума за одређивање статуса туристичких места и насеља. Оспособљавање студената за одређивање природних и антропогених туристичких вредности и њиховог значаја за формирање туристичког производа и туристичке понуде у геопростору. Развијање критичког мишљења о утицају савремених друштвено-економских појава и процеса на свеукупни привредни развој и дисперзија туристичких места и насеља у Србији.
Исход предмета
По завршетку студија, студент ће бити оспособљен да: 1) идентификује физичко-географске и друштвено-географске појаве и процесе који су утицали на постанак, развој и размештај туристичких дисперзива; 2) објасни туристичке ресурсе, њихову вредност и значај за формирање туристичке понуде у Србији; 3) анализира критеријуме за стицање статуста туристичких места и насеља по регионима у Србији; 4) Предложи туристичке дестинације у Србији и начин како је могуће повећати њихову предност на глобалном тржишту; 5) предвиди утицај савремених друштвено-економских појава и процеса на организацију туризма и уређењу туристичких дисперзива; 6) примени стечена знања у различитим сферама друштвене праксе.
Садржај предмета
Теоријска настава
1) Појава и развој људских насеља. Интеграционе и дезинтеграције тенденције у развоју географског аспекта изучавања насеља.
2) Појам и основне врсте људских насеља (стална – сеоска, мешовита и градска, и привремена – ратарска, сточарска, виноградарска, викенд, кампови и др.). Релевантна географска обележја насеља: име, границе (административне или планске, формалне и функционалне), површина (континуирана и дисконтинуирана), облик, становништво, функције, гравитациона привлачност и усмереност, мреже и системи насеља, просторно-функционални односи и везе и др.
3) Насеља и савремени друштвено-економски процеси. – Индустријализација. Урбанизација. Деаграризација. Концентрација. Деконцентрација. Поларизација и други процеси. Синхронизованост и комплементарност у развоју друштвено-економских процеса.
4) Увод у туризмолошка проучавања насеља. – Појам и врсте туристичких дисперзива (сеоска, градска и мешовита насеља). Појам туристичких насеља. Предмет и задаци туризмолошких проучавања насеља.
5) Релевантна туризмолошка обележја насеља (положај, туристичке вредности, смештајни капацитети, туристички промет и др.). Туристичка места и насеља као елементи туристичког тржишта. Геопросторни ефекти (физиономски, демографски, функционални и др.) развоја туризма. Различити научни аспекти (географски, економски, демографски, туризмолошки и др.) у проучавању туристичких дисперзива и насеља.
6) – 7) Остале врсте насеља и туризам. – Врсте и туристички значај привремених (сезонских) насеља. Туристички кампови (појам и подела). Просторни размештај и концентрација туристичких кампова (кампови дуж транзитних туристичких праваца, кампови у туристичким регијама, кампови у изолованим туристичким подручјима и др.). Просторно-функционална организација туристичких кампова.
8) Викенд насеља. Локациони захтеви, просторни размештај и концентрација викенд насеља. Трансформација викенд насеља у стална насеља.
9) Бањска насеља. Појам бањског насеља и бање. Групе бањских насеља и бања у мрежи насеља Србије.
10) Типологија туристичких места и насеља. – Генетска типологија, географска типологија, функционална типологија.
11) Статистичка типологија туристичких места (главни административни центри, бањска места, приморска места, планинска места, остала туристичка места и остала места).
12) Разврставање сеоских насеља као носиоца развоја сеоског туризма. Еко село. Етно село. Туризам и ревитализација сеоских насеља и производње. Тенденције у досадашњем развоју и перспективе сеоског туризма у Србији.
13) Градови као жаришта туристичке потражње и понуде (подела, концентрација и значај). Ефекти (пејзажни, економски, социјални и др.) туристичког привређивања у градовима. Типологија и размештај градских насеља. Перспективе развоја градског туризма у Србији.
14) – 15) Велики градови – центри највећег туристичког промета. Европски градови. Градови Средоземља. Туристичке метрополе Америке. Градови Африке, Азије и Аустралије.
Практична настава
Одређивање типова сталних насеља коришћењем статистичке информативне основе и одговарајућих карата (географских, административно-територијалних и др.)..
Избор, анализа и примена критеријума за типологију насеља (сеоских, градских и туристичких). Обрада критеријума за статистичку класификацију туристичких места (доласци и ноћења домаћих и страних туриста) и њихов размештај у Србији.
Израда картографских и графичких прилога о туристичким местима и насељима.
Анализа туристичких места и насеља у различитим плановима (урбанистичким, просторним и др.), са посебним освртом на носиоце развоја сеоског, градског и еко туризма у Србији.
Литература
Основна:
- Стаменковић, Ђ. С., Бачевић, М. (1992). Географија насеља. Београд: Географски факултет ПМФ Универзитета у Београду.
- Јовичић, Д. (2002). Менаџмент туристичких дестинација. Београд: Предузеће за железничку издавачко-новинску делатност д.о.о.
Допунска:
- Одрживи развој бањских и туристичких насеља у Србији (2010). Посебна издања, књ. 64. Београд: Институт за архитектуру и урбанизам Србије
- Черовић, С. (2002). Стратегијски менаџмент туристичке привреде Србије. Београд: Предузеће за железничку издавачко-новинску делатност д.о.о.
- Сто најлепших градова света, Младинска књига, Београд, 2008.