Теорије и модели у социоекономској географији (MGG2I3)
- Врста и ниво студија: Мастер академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Изборни
- Број ЕСПБ: 7
- Семестар: 2
- Број часова: 5+0
Циљ предмета
Оспособљавање студената да критички евалуирају и прилагођавају расположиве методолошке поступке циљевима специфичних друштвено-географских истраживања. Оспособљавање студената да самостално спроводе, пишу и презентују научно-истраживачки рад. Оспособљавање студената да спроводе истраживања од значаја за академску заједницу и друштвену праксу.
Исход предмета
По завршетку курса, студен ће бити у стању да: 1. евалуира основне постулате, принципе и методе научно-истраживачког рада, као и форме и начине научне спознаје у друштвеној географији; 2. вреднује савремене трендове у методологији друштвено-географских истраживања; 3. испита валидност примене одређених методолошких поступака у датим пројектним задацима; 4. примени научне методе примерене циљевима конкретних друштвено-географских истраживања; 5. евалуира практични значај резултата друштвено-географских истраживања.
Садржај предмета
Теоријска настава
- Социо-економска географија – предмет, метод, циљ и задаци, место у систему наука;
- Научне парадигме у социо-економској географији; развој теорије и методологије социо-економске географије. Историја географске мисли и њен значај у друштвено-политичкој, научној и образовној сфери.
- Принципи и методе у социоекономској географији: опште научне методе (општи и посебни, теоријски и емпиријски (и експериментални), индуктивни и дедуктивни, квалитативни и квантитативни, анализе и синтезе, теренски и кабинетски).
4-6. Системски приступ и примена репертоара метода системске анализе у социоекономској географији. Примена ГИС-а у социоекономској географији.
7-8. Квантитативне статистичко-мтематичке методе у соцо-економској географији.
- Методе класификације и типолигије у социоекономској географији.
- Картографски метод у социјално-економској географији.
- 11. Упоредни (компаративни) метод у социо-економској географији.
- 12. Дијалектички и историјски принципи и методе у социо-економској географији.
- Методе теренских истраживања у социоекономској географији.
14-15. Пројектни задатак: 1. Израда пројекта научног истраживања на задату тему. 2. Презентација и одбрана пројекта израђеног на задату тему.
Практична настава
Израда семинарског рада
Литература
Flowerdew, R., Martin, D. (2013). Methods in human geography: a guide for students doing a research project, 2nd edition. London: Routledge.
Hay, I. (2016). Qualitative research methods in human geography, 4th edition. Toronto: Oxford University Press.
Haggett, P. (2001). Geography: a global synthesis, 4th edition. Harlow: Prentice Hall.
Marković, M. (1994). Filozofski osnovi nauke. Beograd: SANU.