Систем еколошке безбедности (PP22I1)
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Изборни
- Број ЕСПБ: 6
- Семестар: 4
- Број часова: 2+2
Циљ предмета
Стицање и усвајање релевантних знања и савремених приступа о проблемима у области еколошке безбедности и ризика у животној средини и простору. Упознавање са савременим системом еколошке безбедности у нашој земљи. Сагледавање основних еколошких ограничења, реаговање и спречавање негативних утицаја на простор као и избор планерских превентивних мера заштите простора. Стицање знања о институционалном оквиру еколошке безбедности у Србији.
Исход предмета
Оспособљеност студената за повезивање еколошких проблема и безбедности једног простора, као и способност да идентификују и препознају основне облике угрожавања еколошке безбедности.
Студент ће моћи да идентификује и издвоји угрожене и ризичне области, врши процену угрожености и формулише начин коришћења простора и мере заштите и уређења. Оспособљеност да вреднује потенцијалну угроженост простора и планира неку од превентивних планерских мера у циљу минимизирања последица.
Садржај предмета
Теоријска настава
- Увод у систем еколошке безбедности, основни појмови и карактеристике
- Еколошка безбедност и индикатори одрживог развоја
- Правна регулатива и стандарди из области еколошке безбедности
- Природне непогоде и ризици у просторном планирању – сеизмички ризик, поплаве, суше
- Природна ограничења и ризици у просторном планирању – клизишта и одрони, ерозивни процеси, деградирана подручја,
- Еколошка безбедност у контексту климатских промена
- Угроженост, адаптивност, повредивост и отпорност на климатске промене
- Геопросторни аспект техничко-технолошких ризика и удеса
- Идентификација опасности, анализа и процена угрожености од ванредних ситуација;
- Планови заштите од природних непогода и индустријских удеса. Превенција и приправност, одговор на ситуацију. Санациони програми.
- Планерски инструменти заштите – зонирање и намена простора, заштитна растојања, заштитни појасеви
- Колоквијум
- Субјекти у спровођењу еколошке безбедности и реаговања у ванредним ситуацијама
- Управљање системима заштите и спасавања у ванредним ситуацијама
- Примери добре праксе из Србије и међународне заједнице
Практична настава
Часови вежби од I до XV недеље су предвиђени за разраду садржаја који ће бити обрађени на предавањима. За сваку врсту ризика од ванредне ситуације (природне непогоде и ограничења, климатске промене, техничко-технолошки ризици) предвиђен је практичан рад у смислу дефинисања повредовости и штетности, односно предузимања мера заштите, при чему ће студенти радити на специфичним примерима из Србије. Предвиђена је израда тематских карата за одређени простор. Одбрана и презентација семинарског рада.
Литература
Драгићевић С., Филиповић Д. (2016): Природни услови и непогоде у планирању и заштити простора, уџбеник (друго допуњено издање), Универзитет у Београду, Географски факултет, Београд
Цветковић В. (2020): Управљање ризицима у ванредним ситуацијама, Научно-стручно друштво за управљање ризицима у ванредним ситуацијама, Београд
Filipović D., Duškov Lj. (2019): An Analysis of Problems Related to Climate Change in Serbian Planning Documents. In: Leal Filho W., Trbic G., Filipovic D. (eds) Climate Change Adaptation in Eastern Europe – Managing Risks and Building Resilience to Climate, SPRINGER