Принципи и методе регионализације (PP31O1)
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 5
- Семестар: 5
- Број часова: 2+2
Циљ предмета
Предмет је теоријско-методолошког карактера и има за циљ да синтетизује знања из области регионалне геаографије, географије насеља и социјалне географије са знањима из области регионалне економије, регионалног развоја и регионалног планирања и укаже на могућност њихове примене у просторном планирању
Исход предмета
Студенти ће бити способни да примене савладане теоријско-методолошке поставке, како у току похађања наставе на мастер и докторским студијама, тако и при решавању конкретних проблема у просторном планирању различитих територијалних и друштвених обухвата.
Садржај предмета
Теоријска настава
- Увод у регионализацију;
- Регионална парадигма у наукама о геопростору;
- Делимитација регија (територија, границе, структура);
- Полазишта регионализације (физиомичност, хомогеност, хетерогеност, функционалност, одрживост, системност, кохерентност, комплементарност, динамичност – статичност…);
- Опште методе регионализације (индукција, дедукција, когнитивна дескрипција, квантитативне методе – математичко-статистичке, картографске и географскоинформатичке);
- Посебне методе регионализације (регионална анализа и регионална синтеза);
- Фактори регионалног окупљања и регионалног диференцирања геопростора;
- Типови и таксономија регија и регионалних система – основна и специфична полазишта при типологијама;
- Хомогене регије;
- Функционалне регије,
- Планске и проблемске регије;
- Регионализација, регионално планирање и регионални развој;
- Теорије локација и регионални развој;
- Теорија и модели економских сектора;
- Теорије и модели етапног регионалноекономског развоја;
- Теорије и концепције поларизованог развоја;
- Концепција поларизованих регија и центара развоја;
- Концепција осовина раста и развоја;
- Концепција центар периферија;
- Концепција деполаризације;
- Концепција одживог развоаја и
- Град у регији.
Практична настава
Вежбе имају за циљ да студенти кроз практичан рад примене теоријске и методолошке основе регионализације (полазишта; концепције, методе и модели) у конкретном простору, т.ј. регионалној целини. Акценат је на разради теоријских принципа, метода, модела и техника регионализације уз давање примера њихове примене у геопросторним целинама различитих територијалних обухвата и географских структура (анализа иностраних и домаћих искустава из тог домена). Ради се по каузалном следу: Принцип, научни методи, индикатори и технике делимитације регија и истраживање регионалних структура и процеса који их интегришу. Вежбе се завршавају израдом и одбраном семинарског рада који има истраживачки и апликативан карактер.
Литература
Тошић, Д. (2018). Принципи регионализације (Друго допуњено издање). Београд: Универзитет у Београду – Географски факултет, стр. 1 – 264.
Тошић, Д. (2015). Теоријско-методолошки корени регионалне географије у Србији. Четврти конгрес српских географа. стр. 39 – 44. Београд: Географски факултет и Српско географско друштво.
Bogunović, A. (2011). Regionalna politika i razvoj. Zagreb: Ekonomski fakultet, katedra za makroekonomiju i gospodarski razvoj.