Обновљиви извори енергије (ZS31O3)
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 5
- Семестар: 5
- Број часова: 2+2
Циљ предмета
Циљ предмета је да студенти стекну знање о могућностима коришћења обновљивих извора енергије, односно да се упознају са основним принципима функционисања система за добијања електричне и топлотне енергије из обновљивих извора. Обученост студената и савладавање метода за израду пројеката којима се одређује најповољнија локација ветропаркова и соларних електрана. У оквиру предмета студенти ће имати посете институцијама и ветропарку/соларној електрани како би се упознали са праксом и функционисањем система.
Исход предмета
Након завршеног курса студент ће бити оспособљен да препозна, оцени и примени најадекватнији систем коришћења енергије. Моћи ће да интерпретира најважније законске одреднице које се тичу коришћења ОИЕ. Моћи ће да анализира, вреднује и одреди најповољнију локацију за коришћење неког вида обновљивог извора енергије. Биће оспособљен да интегрише систем ОИЕ у намену простора и предвиди мере заштите. Студент ће научити како у пракси функционише експлоатација неког од система ОИЕ са свим његовим предностима и ограничењима.
Садржај предмета
Теоријска настава
- Производња и потрошња енергије у свету, утицај на животну средину и енергетска одрживост;
- Основне карактеристике и подела обновљивих извора енергије;
- Обновљиви извори енергије у стратешкој и планској документацији;
- Законодавно-правни и институционални оквир коришћења ОИЕ;
- Соларна енергија – карактеристике, ресурси, функционисање система;
- Енергија ветра – карактеристике, ресурси, функционисање система;
- Хидроенергија – карактеристике, ресурси, функционисање система;
- Геотермална енергија – карактеристике, ресурси, функционисање система;
- Енергија биомасе – карактеристике, ресурси, функционисање система;
- Енергија из отпада – карактеристике, ресурси, функционисање система;
- Потенцијали и ограничења. Примери коришћења ОИЕ у свету и Србији;
- Енергетска ефикасност;
- Критеријуми за одређивање локације коришћења система ОИЕ;
- Коришћење обновљивих извора и заштита животне средине;
- Економски и социјални аспекти коришћења обновљивих извора.
Практична настава
Часови вежби од I до XV недеље су предвиђени за разраду садржаја који ће бити обрађени на предавањима. За сваку врсту обновљивих извора енергије (соларна, ветар, хидроенергија, геотермална, енергија биомасе и енергија из отпада) предвиђен је практичан рад у смислу дефинисања извора, експлоатације и последица коришћења, односно предузимања мера заштите, при чему ће студенти радити на специфичним примерима из Србије. Предвиђена је израда тематских карата ОИЕ за одређени простор. Одбрана и презентација семинарског рада.
Литература
- Гвозденац Д., Накомчић-Смарагдакис Б., Гвозденац-Урошевић Б. (2011): Обновљиви извори енергије, Факултет техничких наука, Нови Сад.
- Ђукановић С. (2009): Обновљиви извори енергије, Градска библиотека “Божидар Кнежевић“, Уб.
- Просторни план Републике Србије 2021.-2035.године – тематски извештај “Обновљиви извори енергије“, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Београд
- Национални акциони план за коришћење обновљивих извора енергије Републике Србије, Министарство енергетике, развоја и заштите животне средине, Београд, 2013.год
- Акциони план адаптације на климатске промене са проценом рањивости(„Службени лист града Београда“, број 65/15)
- Стратегија развоја енергетике Републике Србије за период до 2025. године са пројекцијама до 2030. године, Министарство енергетике, развоја и заштите животне средине, Београд.