Комунална хигијена
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 5
- Семестар: 7
- Број часова: 2+2
Циљ предмета
Утврђивање хигијенских услова у физичко-географској и социо-економској средини и примена хигијенских норматива и хигијенских мера у насељима.
Исход предмета
Припрема предлога за решавање проблема у вези са хигијенским условима геопростора.
Садржај предмета
Теоријска настава
Предавања су базирана на стицању знања из комуналне хигијене, а обрадиће се следеће целине: Хигијена физичко-географског простора, где ће се у мањој мери, обрадити ваздух, вода, земљиште и зеленило. Акценат ће бити стављен на анализи хигијенских услова оних делова геопростора који се до сада нису обрађивали на претходним предметима (како се не би понављала материја). Затим, следи анализа хигијене социо-економских целина и то насеља, саобраћаја, јавних комуналних објеката, школа и предшколских установа, здравствених установа и објеката становања. На крају, обрадиће се хигијенски аспекти у градитељству и комунални проблеми у ванредним и ратним ситуацијама.
Практична настава:Вежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад
Уз савлађивање теоријско-методолошких принципа комуналне хигијене, на часовима који су предвиђени за вежбе, приступиће се анализи хигијенских услова у физичко-географској и социо-економској средини, као и примени хигијенских норматива и хигијенских мера. То значи, да ће студенти кроз истраживачки рад и практичну наставу презентовати своје резултате. Резултати до којих ће доћи, представљали би основу за програме сaнитарног надзора и заштите водотокова, програме пречишћавања отпадних вода, програме контроле хигијене образовних установа, програме контроле хигијене установа науке и администрације и др. Презентовани резултати ће бити у форми семинарског рада.
Ово је обавеза и услов за излазак на усмени део испита.
Литература
ЛИТЕРАТУРА ЗА ИСПИТ:
1. Kristoforović-Ilić M. i sar. (2002): „Komunalna higijena”, Prometej, Novi Sad.
2. Радовановић М. (1992): „Уџбеник хигијене”, Медицинска књига, Београд.
3. Ramzin S. (1989): „Priručnik komunalne higijene”, Medicinska knjiga, Beograd-Zagreb.
4. Savićević M. i sar. (1984): „Higijena”, Medicinska knjiga, Beograd.