Пратите нас

Image Alt

Картографија

  /  Картографија

Картографија

  • Врста и ниво студија: Основне академске студије
  • Наставник
  • Статус предмета: Обавезан
  • Број ЕСПБ: 6
  • Семестар: 1
  • Број часова: 2+2

Циљ предмета

Проучавање методологије моделовања транспозиције просторно-временских садржаја из сферних положаја у спацио-номограмски размерни модел – на сферну површину (глоб) и на математичку раван (план, карта), у циљу истраживања и сазнавања стања и мењања тематике простора: предмета, појава и процеса.

Исход предмета

Оспособљавање студената за савладавање наставног градива из картографије како би се усвојена знања применила у демографским истраживањима. Усвајање теоријско-методолошких и апликативних картографских знања за демографска истраживања. Посебна пажња поклања се могућностима које дигитална картографија, заснована на ГИС-у, пружа за демографска проучавања.

Садржај предмета

Предавања:

Дефиниција, предмет и метод картографије. Значај карте и картографије и њене везе са демографијом. Појам, својства и класификација карата. Елементи садржаја карте. Картографске пројекције и њихова подела. Координатни системи и координатне мреже. Размер карте и размерници. Картографска генерализација. Картографски и топографски знаци. Подела карата на листове и њихово означавање. Оквир (рам) карте. Представљање географског садржаја на картама. Представљање насеља на картама. Улога и значај назива на картама. Дигитална картографија. Визуелна аналитика подржана дигиталном технологијом.

Вежбе:

Картографски знаци. Топографски знаци. Координатни системи. Координатне мреже. Географски координатн систем. Правоугли координатни систем. Представљање елемената хидрографије на картама. Представљање рељефа на картама. Представљање вегетације и пољопривредних култура на картама. Представљање насеља на картама. Представљање инфраструктурних објеката и комуникација на картама. Представљање граница на картама. Размештај назива на картама.  Подела карата на листове. Примена ГПС-а.

Литература

Љешевић М., Живковић Д. (2001): Картографија. Београд: Географски факултет Универзитета у Београду.

Петерца М., Радошевић Н., Милисављевић С., Рацетин Ф. (1974). Картографија. Београд: Војногеографски институт.

Сретеновић Љ. (1989): Картографски метод у истраживању геопростора. Зборник радова Југословенски геопостор. Београд: ЦМУ,  57-59.

Миловановић В. (1981). Општа картографија. Београд: Грађевински факултет у Београду Институт за геодезију.

Берлянт А. М. (2002). Картография.  Москва: Аспект Пресс.

Frančula N. (2003). Digitalna kartografija. Zagreb: Sveučilište u Zagrebu,  Geodetski fakultet.

Robinson A. H., Morrison J. L., Muehrcke P. C., Kimerling A. J., Guptill S. C. (1995). Elements of Cartography. New York: John Wiley&Sons.

Kraak M.-J., Ormeling F. (1996). Cartography: Visualization of Spatial Data. Edinburgh: Longman.