Заштита природе (GG22I1)
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Изборни
- Број ЕСПБ: 6
- Семестар: 4
- Број часова: 2+0
Циљ предмета
Упознавање са историјатом, потребама и циљевима заштите природе у свету и Србији, као и категоризацијом заштићених природних добара. Упознавање са основама биодиверзитета, његовим критеријумима, значајем и актуелним стањем. Сагледавање геодиверзитета, као и објеката гео-наслеђа Србије. Разумевање основних принципа туристичке валоризације заштићених природних добара. Упознавање са принципима едукације у области заштите и очувања природе.
Исход предмета
По завршетку програма студенти ће:
– Разумети принципе категоризације заштићених природних добара.
– Бити упознати са актуелним стањем биодиверзитета и геодиверзитета у Србији, геонаслеђем Србије и објектима геонаслеђа.
– Разумети основне принципе туристичке валоризације заштићених природних добара.
-Усвојити вештине едукације у области заштите природе.
Садржај предмета
Теоријска настава
1. Упознавање са предметом; 2. Историјат заштите природе у свету и Србији; 3.-4. Категоризације заштићених природних добара; 5. Биодиверзитет-критеријуми, значај, актуелно стање; 6-7.Геодиверзитет, геонаслеђе Србије, објекти геонаслеђа; 8. Заштита околине непокретних културних добара; 9. Природна средина у заштићеним природним добрима; 10. Туристичка валоризација заштићених природних добара; 11. Едукација у области заштите природе. Покрет заштите; 12. Заштићена природна добра у свету; 13. Заштићена природна добра у Србији 14. Утицај климатских промена на заштићена природна добра;
Литература
Ђурђић Снежана (2015). Заштита природе, Географски факултет, Београд.
Група аутора (2007). Заштићена природна добра Србије. Београд: Министарство заштите животне средине и Завод за заштиту природе Србије.
Пантић, Н., Белиј, С. и Мијовић, Д. (1998). Гео-наслеђе у систему природних вредности и његова заштита у Србији. Заштита природе, 50.