Пратите нас

Image Alt

Геопростор и туристички простор (TT42I1)

  /  Геопростор и туристички простор (TT42I1)

Геопростор и туристички простор (TT42I1)

  • Врста и ниво студија: Основне академске студије
  • Статус предмета: Изборни
  • Број ЕСПБ: 3
  • Семестар: 8
  • Број часова: 2+2

Циљ предмета

Оспособљавање студената да разумеју комплекс интеракција и атракција ресурса и услова који стварају предуслове диференцирања туристичког простора у ширим геопросторним целинама. Хронолошко и хоролошко разумевање генезе односа у систему друштво – туризам – геопростор. Утицај туризма и друштвеног развоја на геопростор, на скали од локалног до глобалног. Разумевање хијерархије геопросторних система, односа туризма са неживим и живим, природним и друштвеним окружењем. Стицање знања о улози туризма у валоризацији и трансформацији геопростора, као и утицају природних, антропогено индукованих и антропогених процеса на туризам. Механизми адаптације туризма на промене у геопростору.

Исход предмета

Оспособљеност за примену практичних знања перцепције, анлизе и валоризације геопростора и туристичког простора. Разумевање каузалности туристичких и других геопросторних објеката, појава и процеса. Способност тумачења механизама еволуције и рецентних регионално и локално диференцираних геопросторних и туристичких садржаја. Примена практичних знања из области туризмологије. Оспособљавање за критичко размишљање кроз тестове, као и критичку анализу литературе кроз писање семинарских радова. Унапређење способности перцепције, анализирања и генерализовања односа и веза у сложеним ситемима геопростор – туризам.

Садржај предмета

Теоријска настава

  1. Упознавање студената са: програмом наставног предмета Геопростор и туристички простор и његовим значајем у реализацији наставног плана студијске групе Туризмологија, динамике, начина рада и реализације наставног плана; упутства за избор, конципирање и реализацијуе тема семинарских радова.
  2. Геопростор: појам простора и геопростора; филозофске перцепције геопростора (материјализам, идеализам, дијалектика, метафизика); дефинисање геопростора; садржај геопростора.
  3. Eволуција и коеволуција геопростора. Геосферни и геопросторни ниво.
  4. Структура геопростора. Геопростор као ресурс (квантитет / квалитет). Анизотропија геопростора.
  5. Геопростор као потенцијал, ресурс, услов и геосистем.
  6. Механизми трансформације и диференцирања геопростора.
  7. Колоквијум.
  8. Геопростор и туристички простор. Планирање намене туристичког простора: резервисана, обавезна, основна, преовлађујућа (мешовита).
  9. Модели оцене потенцијала туристичког простора.
  10. 10. Оцена потенцијала туристичког простора.
  11. 11. Туризам и друге делатности у геопростору. Комплементарне, кооперативне, колизионе, … Развојни процеси и ефекти туризма: запосленост, производња, доходак.
  12. 12. Туризам као агенс трансформације геопростора.
  13. Туризам и заштићени простор Србије.
  14. Геопросторне детерминанте носећег капацитета туристичких дестинација.
  15. Детерминација, класификација и вредновање туристичлких мотива у геопростору:

Практична настава

О појму простора, геопростора и географског простора. Структура геопростора. Простор као ресурс и потенцијал. Ограниченост географског простора. Анализа веза и односа простора и туризма. Туризам у заштићеним подручјима. Носећи капацитет туристичких дестинација. Усклађивање развоја туристичких дестинација са могућностима (ресурси и услови) геопростора. Израда и одбрана семинарских радова на принципу „студија случаја“.

Колоквијум:Структура геопростора, геосфере и геокомплекси.

Литература

Литература – основна

Јовичић Д., Ивановић В. (2006): Туризам и простор, Тон ПЛУС, Београд

Љешевић М. А. (2005): Животна средина, Географски факултет, Београд

Литература – допунска

Јовановић Љ, Милинчић А.М, Пожар Т (2015) Програм развоја туристичке целине Лисина, Чајетина, Треска на подручју туристичког центра Копаоник, наручилац Општина Рашка, Топлимо д.о.о., стр. 1-109.

Милинчић А.М. (2006) (коаутор) Стратегија развоја туризма општине Горњи Милановац, Редактори Негослав П. Остојић и Милутин А. Љешевић, ЕЦПД, Београд, стр. 1-202.

Николић С., (2006) Туризам у заштићеним природним добрима Србије, Завод за заштиту природе Србије, Београд