Геополитика и становништво
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 7
- Семестар: 6
- Број часова: 3+2
Циљ предмета
Упознавање са најзначајнијим геополитичким теоријама и концепцијама и њиховим демографским елементима; Спознаја суштинске међузависности становништва и геополитике.
Исход предмета
Стицање знања о геополитичкој утемељености глобалних и регионалних промена и суштинској међузависности становништва и геополитике.
Садржај предмета
Предавања: Дефиниција и појмовно-категоријални апарат геополитике. Развој геополитичке мисли. Демографске компоненте реперних геополитичких теорија и школа. Геополитички аспекти бројног кретања и густине насељености становништва. „Животни простор“. Пораст светског становништва и савремени геополитички процеси. Однос становништва и политичко-географских елемената државе. Становништво као чинилац моћи. Геополитичка валоризација диференцираног природног кретања становништва. Геополитички узроци и последице миграција. Становништво и политички системи. Разноврсност и поларизованост светског становништва. Процеси просторне трансгресије и регресије макро-групација (расних, верских, етно-националних…) становништва у свету. Карактеристичне контактне, конфликтне и кризне етничке зоне у свету. Балкан – демо-геополитичке појаве, процеси и перспективе.
Вежбе: Самосталан рад студената и дискусија о карактеристичним геополитичким регионима света. Кризна жаришта у свету, ЕУ и Балкану (њихова етно-демографска основа и етно-геополитичке картактеристике). Израда етничких карата и других демографских карата мањих простора (на пример: општина Прешево, Бујановац, Нови Пазар, Суботица).
Литература
Група аутора (1992-1995): Етнички простор Срба, књига 1-4, Географски факултет, Београд
Дугин А. (2004), Основи геополитике, књ. 1 и 2, Екопрес, Зрењанин.
Бжежински З. (2001), Велика шаховска табла, ЦИД, Подгорица; Романов, Бања Лука.
Грчић М. (2000), Политичка географија, Географски факултет, Београд.
Степић М. (2001), У вртлогу балканизације, ЈП Службени лист СРЈ; Институт за геополитичке студије, Београд.
Степић М. (2004), Српско питање – геополитичко питање, Јантар-група, Београд.