Геоекологија (ZS12I3)
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Изборни
- Број ЕСПБ: 5
- Семестар: 2
- Број часова: 2+1
Циљ предмета
Савладавање градива предмета Геоекологија даје знање о јединству биотичке и абиотичке компоненте. Сазнање о принципима и функционисању екосистема. Однос живе и неживе природе унутар еколошких система. Кретање материје и енергије унутар еколошких система и њихова стална интеракција.
Исход предмета
Примарни исход предмета је примена стечених знања из предмета Геоекологија као и њена примена у систему наука које се баве животном средином. Студенти кроз наставне јединице развијају способност да препознају и изаберу одговарајуће методе које ће им служити у даљем школовању за препознавање, анализу и решењање проблема животне средине. Кроз градиво предмета развија се критичка свест, као и теоријско-методолошко знање о проблема очувања животне средине, кроз принципе и знања Геоекологије. Практичне тематске јединице служе бољем увиду у решавању реалних еколошких проблема на терену у релном окружењу и сагледвања реалних проблема.
Садржај предмета
Теоријска настава
- Увод и Геоекологију, предмет, задатак и циљ предмета. Историјски развој геоекологије. Теоријска и практична питања.
- Развој геоекологије. Геоеколошки приступ у свету који се непрестано мења. Географски принципи у аналаизи геопростора.
- Типологија, таксонимија, еколошка метрика, појам регије и целине у геоекологији.
- Најмање јединице у геоекологији. Холизам као антропичко начело у геоекологији. Подела простора по Рихтеру, Пафену, Хасеу, Нефу, Исаченку. Микро, макро и тера региони.
- Подела по вертикали и хоризонтали у геоеколигији: Екотоп, Микрохор, Мезахор, Макрохор, Теза-простор. Геотоп као посебна целина.
- Геосфера и њена интеракција са атмосфером, хидросфером, биосфером. Водени и копнени системи. Хидросфера и Литосфера и њихова интеракција са биосфером.
- Главни планетарни геоеколошки проблеми: Ефекат стаклене баште, промене на озонском омотачу, појава разорних циклона, цунамија, топљење леденог покривача на половима.
- Просторно планирање у геоекологији. Типови коришћења простора и интеракције унутар простора.
- Метеоде у геоеколошком вредновању простора и предела: Метода бонатације, индекс рекреације, АХП метода, кластер метода.
- Геоеколигија и туризам. Резервати и заштићена станишта, предео изузетних облика и парк природе. Геоеколошка градиција вредности простора.
- Ландшафт и његова подела, развој науке о Ландшафту.
- Нивои унутар географског омотача, подела геосистема.
- Цикличне, атипичне и типичне појаве у географском омотачу.
- Географски омотач, појам границе географског омотача. Развој научне мисли о географском омотачу. Састав, структура и анализа Ландшафт сфере.
- Таксоними и систем таксономских јединица, систем рејонирања, класификација геоеколошких јединица. Таксономске јединице и рангови по хијерархији.
Вежбе:
Практична настава
Теренски рад унутар географског простора, студијско истраживачки рад. Различити аспекти животне средине. Прилагођеност отганизама на сезонске промене. Земљишнна анализа кроз катастер загађивача. Шумски екосистеми и под-системи. Циклуси кретања емергије и материје. Пирамида протока енергије и материје. Анализа геопростора кроз ГИС и нумеричке алате. Машинска и алгоритамска анализа геопротора у оцени квалитета предела. ГИС и геоекологија.
Литература
Spahić M. (1999): Osnovigeoekologije, Harfo-graf, Tuzla
Bognar A., Lozić S., Saletto M. (2002): Geoekologija, Zagreb.
Rajakaruna N., Boydyd R.S. (2017): Ecology Geoecology, Oxford, UK.
Seema, S., Singh, R. B., Manish, K. (2020): Geoecology of Landscape Dynamics, Springer, Germany.
Kićović, D.M., Jakšić, P.N., Kićović, D.T. (2012): Osnove zaštite i unapređenjе životne sredine, Beograd.