Географија саобраћаја (GG32O3)
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 5
- Семестар: 6
- Број часова: 2+2
Циљ предмета
Стицање знања о развоју, просторном размештају и организацији, као и законитостима функционисања саобраћајних система у простору. Развијање критичког мишљења о међусобној условљености промена у саобраћајним системима и промена у социјалним, економским и еколошким сферама геопростора. Оспособљавање студената за интегрисану примену различитих саобраћајно-географских концепција, теорија и метода у анализи и вредновању савремених тенденција у развоју саобраћаја. Оспособљавање студената за вредновање и креирање саобраћајних модела и стратегија.
Исход предмета
По завршетку курса, студент ће бити у стању да: 1. анализира структуру саобраћајних система; 2. анализира међусобну условљеност саобраћаја и социјалне, економске и еколошке компоненте простора; 3. процењује утицај савремених трендова у развоју саобраћаја, превасходно раст саобраћајне мобилности, на промене у функционалној организацији простора; 4. вреднује ефекте различитих саобраћајних стратегија и политика; 5. примени знања о механизмима функционисања саобраћајних система на стварање квантитативних модела у циљу решавања основних саобраћајних проблема на различитим територијалним нивоима.
Садржај предмета
Теоријска настава
- Увод у саобраћајну географију: географски приступ у проучавању саобраћаја; развој саобраћајне географије; 2. Развој саобраћаја; технолошке иновације и саобраћај; 3. Саобраћајне мреже; просторна организација саобраћаја; 4-5. Основни видови саобраћаја; савремени трендови – интермодални саобраћај; 6. Саобраћај као систем; понуда и потражња за саобраћајем; 7. Просторне интеракције; саобраћајна мобилност и саобраћајна доступност; 8. Саобраћај и економски развој; саобраћај и локација економских делатности; 9. Саобраћајни терминали као привредни комплекси; 10. Међународни саобраћај и трговина; 11. Саобраћај и друштво; друштвене ектерналије саобраћаја; 12. Саобраћај и животна средина, еколошки одржив развој саобраћаја; 13-14. Урбани саобраћај; саобраћај и просторно-функционална структура града; проблеми урбаног саобраћаја; 15. Планирање саобраћаја и саобраћајне политике.
Практична настава
Основне квантитативне методе и модели у саобраћајној географији. Анализа просторних интеракција. Теорија графа. Анализа мреже. Примена географских информационих система у анализи и моделовању саобраћаја; оптимизација саобраћаја.
Литература
Марић, Ђ. (2008). Саобраћајна географија. Источно Сарајево: Завод за уџбенике и наставна средства РС.
Rodrigue, J.P., Comtois, C., Slack, B. (2017). The Geography of Transport Systems, 4th edition. Abingdon: Routledge.
Раткај, И. (2009). Просторно-функционална организација Београда. Београд: Универзитет у Београду – Географски факултет.