Географија културa и зоне цивилизација (DG41I2)
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Изборни
- Број ЕСПБ: 6
- Семестар: 7
- Број часова: 2+1
Циљ предмета
Основни циљ је да студенти схвате системске везе и односе између културе и географске средине. Упознавање студената с основама културне географије и њеним предметом проучавања у циљу усвајања знања и развијања критичког приступа у анализама културних простора. Такође, треба да се активно упознају с методама истраживања територијалности културе и стекну способности за самостални теренски рад у истраживањима културног пејзажа.
Исход предмета
Усвајање појмовног апарата географије цивилизација, као и географског оквира, фактора и генезе цивилизација. Спознаја основа за морфологију, типологију, феноменологију и екологију савремених цивилизација: индијске, кинеске, јапанске, југоисточне Азије, Океаније, арапско-исламске, западне, западноевропске, источноевропске, северноамеричке, латиноамеричке и негроафричке. Циљ је да се истакну индивидуалности и тековине које у контексту глобализације одржавају разноликост и представљају допринос перспективи новог света, који очекује да свако унесе у њега најбоље што има.
Садржај предмета
Теоријска настава
Културна географија – предмет, задаци, методе. Територија у културном контексту: Предели као производ културе. Територија и идентитет. Појам и смисао феномена »геокултура«. Национални стереотипи. Етнички идентитет у доба културне глобализације и територијалност културе. Менталне карте простора и просторно понашање. Културна иконографија. Култура и религија. Културне области и појасеви. Култура и капитал. Култура и природа – однос појединих култура према природној средини. Културна регионализација Балканског полуострва. Појам цивилизације: Схема линеарне еволуције цивилизација Сорокина. Шпенглер и циклична концепција. Тојнби и његова класификација цивилизација. Гумиљов и теорија пасионарности. Географска средина и цивилизације. Велики цивилизацијски ареали савременог доба. Цивилизације и културни кругови.
Практична настава
Израда семинарског рада. Методе у културној географији. Каретирање језика и религија. Расе и расизам. Национални стереотипи. Етнички идентитет. Социокултурна неједнакост у простору. Проблем “другости” и социокултурне искључивости у простору. Жене у простору. Менталне карте и просторно понашање. Културни пејзажи. Симболички пејзажи. Културни пејзажи Балканског полуострва. Картографско представљање цивилизација. Утицај физичко-географских услова и фактора на карактеристике појединих цивилизацијских кругова. Културна баштина и тековине појединих цивилизација. Анализа релевантне литературе о појединим цивилизацијама. Обрада статистичких података о појединим цивилизацијским круговима. Балкан као цивилизацијско раскршће.
Литература
Грчић, М. Географија култура и цивилизација. Географски факултет, Београд. 2018.
Цвијић Ј. Балканско полуострво, књ. II, Београд, 1966.
Norton, W. (2006). Cultural Geography. Oxford University Press, 2006.