Бањски туризам (TT31O3)
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 5
- Семестар: 5
- Број часова: 2+2
Циљ предмета
Реализацијом свих наставних садржаја предмета Бањски туризам планирано је постизање сазнајних циљева (знање, схватање, примена, анализа, синтеза и евалуација) који су у функцији оспособљавања студената да повежу географска знања о природним ресурсима и условима за развој бањског туризма. Истицање уважавања иновација у виду spa и wellness садржаја у туристичкој понуди бањских центара у циљу успешног и дугорочног туристичког привређивања традиционалних бањских дестинација у Србији, као и могућности формирања нових.
Исход предмета
Савладавањем наставних садржаја из предмета Бањски туризам студенти ће бити способни да:
− објасне концепт и типологију здравственог туризма;
− процене утицај савремених трендова у развоју здравственог туризма на бањске туристичке дестинације у Србији;
− анализирају и упоређују туристичку понуду бањских дестинација у свету и Србији;
− креирају туристичку понуду бањских дестинација и промовишу бањски производ.
Садржај предмета
Теоријска настава
1.Теоријско утемељење појма здравствени туризам (концепт, типологија…); 2. Појам бања и бањског туризма; 3. Појам wellness туризма и типологија spa и wellness туризма; 4. Историјски контекст развоја здравственог туризма; 5. Геолошка истраживања термоминералних вода у Србији као основа за развој бањског туризма; 6. Класификација минералних вода (према температури, хемијском саставу); 7. Мотивација и типологија туриста у здравственом туризму; 8. Бање србије као дестинације здравственог и wellness туризма; 9. Брендирање бања; 10. Материјална база за развој туризма; 11. Промет туриста у бањама Србије; 12. Проблеми заштите бања у Србији; 13-15. Бањске дестинације у Србији.
Практична настава
1. Методологија израде семинарских радова и анализа литературе; 2. Анализа туристичко-географског положаја бања у Србији главних праваца туристичких кретања; 3-5. Анализа одабраних водећих дестинација бањског туризма; 6. Колоквијум; 7-8. Израда SWOT анализа за поједине бање, са освртом на туристичку валоризацију; 9. Посета бањи и wellness центру; 10-15. Презентација семинарских радова.
Литература
Основна:
Белиј, М. (2019). Бањски туризам. Скрипта.
Допунска:
Станковић, С. (2009). Бање Србије. Завод за уџбенике, Београд.
Melanie Smith and Laszlo Puczko (2009). Health and wellness tourism. Routledge. ISBN 978-0-7506-8343-2
Erfurt-Cooper, P., Cooper, M. (2009). Health and wellness tourism – Spas and Hot Springs. Channel View Publications.