Пратите нас

Image Alt

Демографија породице (DG22O3)

  /  Демографија породице (DG22O3)

Демографија породице (DG22O3)

Циљ предмета

Циљ предмета је сагледавање промена у породицама из демографске перпективе, односно разумевање демографских последица новонасталих животних аранжмана деце и одраслих и идентификовање кључних процеса који се дешавају у оквиру породице и домаћинства (рађање, транзиција у одраслост, пресељавање, склапање брака, родитељатво, развод брака, смрт партнера), као и разумевање значаја стабилних заједница, квалитетних партнерских односа и јаких сродничких веза за даљи демографски развитак.

Исход предмета

Након завршеног курса студент ће бити упознат са методолошкима проблемима, изворима података и могућностима научног истраживања породица и домаћинстава као примарних демографских асоцијација; умеће да анализира структуре породица и да повеже промене у породицама са етапама у развитку становништва; биће у стању да доведе у везу животне аранжмане деце и одраслих са капацитетима за достизање личног благостања и социјалне кохезије.

Садржај предмета

Теоријска настава

Увод

Предмет проучавња и кључни концепти у демографским истраживањима породице. Теорија друге демографске транзиције. Родне улоге у традиционалним и модерним друштвима. Постиндустријско друштво и плуралитет животних аранжмана. Извори података и методе истраживања у демографији породице.

Динамика и структуре домаћинстава и породица

Кретање броја домаћинстава. Просечна величина домаћинства и подела на типове. Заступљеност и фактори пораста самачких домаћинства. Транзиција старосног, полног и образовног састава носилаца самачких домаћинстава. Заступљеност самачких домаћинства међу младима. Регионалне разлике у заступљености типова домаћинстава. Породице према типу( потпуне, непотпуне, брачне, ванбрачне, нуклеарне, вишегенерацијске, са и без бочних сродника, биолошке, реконструисане и др.). Заступљеност кохабитација. Брачне и ванбрачне заједнице без деце. Настанак и развој једнородитељских породица. Пораст броја ванбрачних рођења.

Изучавање процеса у породицама

Брак и родитељство као механизми настанка породица. Етапе транзиције у одраслост. Специфичности закаснеле транзиције у медитеранским земљама. Разводи бракова и сепарација. Удовиштво. Проблеми реконструисаних породица. Бракови вишег реда и новорођења. Врсте породица и њихов утицај на фертилитет, морталитет и миграције. Ниво благостања према врстама животних аранжмана.  Будући трендови животних аранжмана деце и одраслих.

Практична настава

Упознавање са изворима података о породицама и домаћинствима у нашој земљи (Пописи становништва и резултати друштвених статистика, посебно Анкета о приходима и условима живота) и у свету ( ОЕЦД база података о породицама, еуростатова база података  о становништву и социјалним условима, УНИЦЕФ база података о породицама са децом и др.). Анализа заступљености типова породица и домаћинстава и  преглед промена које се се у Србији десиле од средине двадесетог века до данас, на конкретним примерима општина и региона. Поређење актуелне структуре породица у Србији са другим земљама у свету и довођење у везу са етапама у развитку становништва. Упознавање са социјалним индикаторима који се приказују према типу домаћинства ( стопа ризика од сиромаштва, ниво благостања, индекс материјалне депривације и сл.).

Литература

Gidens, E. (2007). Sociologija (prevedeno izdanje), poglavlje Porodica i brak, Ekonomski fakultet, Beograd.

 

Станковић, Б. (2015). Брачност становништва. У Популација Србије почетком 21. века, (ур.) В. Никитовић, Републички завод за статистику, Београд.

Ђурђев, Б. и сарадници (2015). Домаћинства-број и структуре. У Популација Србије почетком 21. века, (ур.) В. Никитовић, Републички завод за статистику, Београд.

Bobić, M. (2004). Domaćinstva Srbije na početku trećeg milenijuma-socio-demografska analiza, SOCIOLOGIJA, Vol. XLVI , N° 4, 349-373

Tomanović, S., Stanjević, D., LJubičić, M. (2014). Jednoroditeljske porodice u Srbiji, Institut za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu, Beograd.

Глигоријевић, В. (2018). Породице са децом у Београду: Просторно-демографска анализа. У  Локална самоуправа у планирању и уређењу простора и насеља, (ур.) Д. Филиповић, Универзитет у Београду – Географски факултет.

Devedzic M., (2004), Značaj bračnosti za nivo fertiliteta. Demografija, knjiga 1, str. 73-91.Републички завод за статистику (2017). Анкета о приходима и условима живота (СИЛК) – Методолошко упутство, Методологије и стандарди, бр. 69, РЗС, Београд.