Људски капитал (DG41O3)
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 6
- Семестар: 7
- Број часова: 2+2
Циљ предмета
Разумевање људског капитала као кључног фактора социоекономског развоја и демографског развитка у годинама које долазе. Идентификовање специфичних проблема акумулације људског капитала који произилазе из природе неједнакости у друштвима. Повезивање концепта људског капитала са социјалним капиталом, јавним здрављем и уравнотеженим просторним развојем.
Исход предмета
Студенти ће након завршеног курса бити у стању да разумеју утицај образовања на постојеће проблеме и перспективе друштва, да анализирају образовни састав становништва и да га повежу са етапама друштвеног развоја и демографске транзиције, да објасне природу суперконцентрације људског капитала и да употребе статистику образовања за дизајнирање мера просторно-демографског развоја.
Садржај предмета
Теоријска настава
Развој теорије људског капитала. Појмовне разлике између људских ресурса, људског капитала и радне снаге. Шири контекст истраживања људског капитала (глобализација, економија знања и старење). Демографски, економски и социјални оквири акумулације људског капитала. Утицај људског капитала на демографске процесе (значај образовања за ниво фертилитета и морталитета и селективност миграција према образовању). Индикатори образовног састава становништва у свету (дистрибуција према писмености и школској спреми, просечан број година проведен на школовању, учешће високообразованих лица у укупном и становништву старом 30-34 године). Обухват различитим нивоима образовања и стопе завршавања образовног циклуса. Функционална посменост, ПИСА тестови и дужина транзиције ка тржишту рада. Развој вештина за 21. век и целоживотно образовање. Доступност образовања (обухват образовањем према полу, старости, типу насеља и социјалном статусу родитеља). Бенефити од образовања на нивоу појединца ( зараде, здравље, благостање). Интернационализација и финансирање високог образовања. Образовна репродукција елита, раст неједнакости, суперконцентрација људског капитала и глобална борба за таленте. Социјални капитал и здравље као компоненте људског капитала.
Практична настава
Извори података о образовном саставу становништва (Пописи становништва и друштвене статистике). Критеријуми и поделе становништва према нивоима образовања (од писмености и школске спреме до компетенција). Међународна стандардна класификација образовања (ISCED). Упознавање са јединственим шифарником занимања и повезивање образовања и занимања у Национални оквир квалификација (НОКС). Упознавање са Уницефовом базом података која прати образовању у свету. Аанализа података о броју и распореду интернационалних студената. Упознавање са резултатима пројекција образовног састава које је израдио Витгенштајнски центар за демографију и глобални људски капитал.
Литература
Keely, B. (2007). Ljudski kapital. Kako ono što znate oblikuje vaš život (prevedeno izdanje), Ministarstvo prosvete republike Srbije i Zavod za udžbenike, Beograd.
Jovanović-Gavrilović, B., Radivojević, B. (2017). Obrazovanje stanovništva za budućnost i budućnost obrazovanja. STANOVNIŠTVO, 55(1), 63-85
Gligorijević, V., Vasić, P. (2013). Ljudski resursi u neformalnoj ekonomiji u Republici Srbiji. Ekonomski horizonti, 15 (2), 121-132. ISSN 1450-863X, doi: 10.5937/econhor1302121G
Pont, B.,Kuczera, M. (2010). Nema više neuspešnih – deset koraka do jednakopravnosti u obrazovanju (prevod, poglavlja 1 i 6), Zavod za udžbenike, Beograd.
OECD (2010). Razumevanje društvenih ishoda učenja (prevedeno izdanje, poglavlja 2 i 5), Ministarstvo prosvete Republike Srbije, Beograd.
Републички завод за статистику (2017). Анкета о образовању одраслих-Методолошко упутство, Методологије и стандарди, бр. 69, РЗС, Београд.