Природно обнављање становништва I
- Врста и ниво студија: Основне академске студије
- Наставник
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 6
- Семестар: 3
- Број часова: 2+2
Циљ предмета
Стицање знања о компонентама природног кретања становништва. Узроци и последице транзиције наталитета, фертилитета и морталитета становништва. Теоријско-методолошки приступи репродукцији и смртности становништва у корелацији са осталим демографским феноменима.
Исход предмета
Усвајање знања о теорији и методологији природног кретања. Мере и технике у изучавању наталитета, фертилитета и морталитета становништва.
Садржај предмета
Предавања:
Предмет, циљ и значај изучавања природног обнављања становништва, као главне компоненте развитка становништва. Развој теоријске мисли о плодности и смртности становништва.Типови демографске транзиције природног кретања становништва. Трансверзални и лонгитудинални методи анализе. Временска компонента у демографији. Биолошки, економски, социјални и остали фактори морталитета. Аналитички показатељи морталитета у трансверзалној анализи. Таблице морталитета и начини њиховог конструисања. Очекивано трајање живота. Диференцијални морталитет по полу, старости и осталим обележјима. Матерински морталитет. Смртност одојчади и деце. Узроци смртности и епидемиолошка транзиција. Стил живота и смртност.
Вежбе:
Извори података о природном кретању становништва. Јединице и обележја значајни за анализу плодности и смртности. Лексисов дијаграм, скупови умрлих, и периодични и моментни скупови живих. Општа и специфичне стопе морталитета. Крива морталитета. Поступак стандардизације стопа морталитета. Израчунавање биометријских функција из таблица морталитета.Биометријска анализа смртности одојчади.
Литература
Девеџић М. (2006), О природном кретању становништва, Завод за уџбенике и наставна средства
Брезник Д. (1977), Демографија, анализа, методи и модели, ЦДИИДН (одговарајућа поглавља)
Ђурђев Б. (2001), Основне технике у демографији, Друштво демографа Југославије (одговарајућа поглавља)