/  Студенти   /  Vulkanizam: pogled na vulkane Overnje“ / Conférence : Volcanisme – Regard sur les Volcans d’Auvergne

PREDAVANJE:

VULKANIZAM: POGLED NA VULKANE OVERNJE

PREDSTAVLJANJE OVOG IZUZETNOG GEOLOŠKOG LOKALITETA

PETAK 24. MAJ U 18.00

Francuski institut u Srbiji, Knez Mihailova 31

Predavač: Dr SAMIR EL BAKKALI, geolog, vulkanolog, naučni komunikator _Na francuskom, sa prevodom na srpski_

PREDAVANJE:

VULKANIZAM: POGLED NA VULKANE OVERNJE

PREDSTAVLJANJE OVOG IZUZETNOG GEOLOŠKOG LOKALITETA

PETAK 24. MAJ U 18.00

Francuski institut u Srbiji, Knez Mihailova 31

Za Francusku regiju Overnja zasigurno možemo reći da je svojevrsni muzej vulkana, sa veoma starim vulkanima kao i onim mlađim, koji predstavljaju jedinstveno prirodno dobro u Francuskoj i izvor su prave čarolije za sve posetioce. Ovi usnuli divovi dominiraju horizontom i pružaju veličanstvene prizore. Mnogo više od običnih planina, oni su živi svedoci geološke istorije regiona. U njihovim izumrlim kraterima i zelenim padinama buja jedinstveni biodiverzitet, pružajući utočište velikom broju biljnih i životinjskih vrsta.

Vulkani Overnje su upisani na Uneskovu listu svetske baštine zbog svog izuzetnog geološkog i prirodnog značaja. Ovaj region je dom lanca ugašenih vulkana, od kojih je Pij de Dom (Puy de Dome) glavni simbol.

UNESCO prepoznaje bogatstvo ovog jedinstvenog vulkanskog pejzaža. Ovo priznanje naglašava važnost vulkana Overnje u očuvanju biodiverziteta i razumevanju geološke istorije Zemlje. Vulkani Overnje privlače posetioce iz celog sveta koji dolaze da se uvere u njihovu spektakularnu lepotu i da istraže njihove fascinantne pejzaže.

Upoznajte prirodne lepote Overnje sa dr Samirom El Bakalijem, vulkanologom i geologom, vrsnim poznavaocem ovog izuzetnog područja!