/  Студенти   /  Тeренска настава – Клисура реке Ђетиње

Тeренска настава – Клисура реке Ђетиње

У петак 17. маја реализована је теренска настава студената прве и друге године студијског програма просторно планирање (Хидрологија у просторном планирању и Природне непогоде), као и студената друге године студијског програма ГОЖС (Примењена екологија) на простору града Ужица и клисуре реке Ђетиње.

Кроз пешачку туру од око 17 km дуж реке Ђетиње, студенти су имали прилику да претходно стечено знање сагледају директно на терену, да се упознају са основним физичко-географским карактеристикама простора, интересантним геоморфолошким, хидролошким и биогеографским локалитетима и специфичностима заштите. Рута је водила зеленом стазом кроз Клисуру реке Ђетиње (траса некадашње пруге уског колосека Ужице – Сарајево) до лековитих извора Стапарске бање. Теренска настава укључила је и посету „Старој хидроелектрани под градом“ и упознавање са историјом најстарије хидроелектране по Теслиним принципима на простору Европе. Ово је била прилика и да се истакну позитивне и негативне стране планирања у заштићеним природним подручјима, али и значај коришћења различитих инструмената и беспилотних летелица у истраживањима геопростора.

Теренску наставу реализовали су Снежана Ђурђић, Марко Ланговић и Јован Петронијевић.