/  Опште вести   /  Oдржан седми “Јахорина економски форум” – регионални догађај у домену економије

Oдржан седми “Јахорина економски форум” – регионални догађај у домену економије

У прериоду 14-16. маја 2024. године одржан је седми “Јахорина економски форум” – регионални догађај у домену економије који од 2016. године окупља афирмисане стручњаке, доносиоце одлука, пословне лидере, као и шефове држава, министре, представнике државних институција, привреднике међународних и регионалних компанија, научнике, представнике медија и културне раднике који кроз дискусију доносе бројне закључке у сфери јавних политика, економије и квалитета живота. Тема овогодишњег форума је била “Западни Балкан – Дугорочни правци развоја”, и разматрана је из различитих углова кроз дискусије на укупно петнаест панела. Први пут је на догађају овог формата учешће узео и представник Универзитета у Београду – Географског факултета др Александар Кнежевић у својству говорника на панелу “Утицај демографије и миграција на привреду – демографски изазови”. Професор Кнежевић је у свом излагању подсетио на генезу проблема депопулације у Србији и Западном Балкану и представио неке од резулата истраживања актелних трендова популационе динамике и њихових ефеката на дефицит радне снаге. Посебану пажњу је посветио проблему недовољно артикулисане миграционе политике, неминовној супституцији аутохтоне радне снаге, економско-демографским показатељима њеног оптерећења и пројекцијама укупног и радно способног становништва. У закључним разматрањима је додатно скренуо пажњу на неопходност ангажовања школованих демографа у сфери креирања и имплементацији јавних политика, као и на бенефите које може остварити приватни сектор улагањем у образоване кадрове које школује Универзитет у Београду – Географски факултет.