/  Опште вести   /  Почетак реализације пројекта POPENVIROS у оквиру програма ПРИЗМА Фонда за науку Републике Србије

Са задовољством можемо да објавимо почетак реализације пројекта POPENVIROS у оквиру програма ПРИЗМА Фонда за науку Републике Србије.

У оквиру програма ПРИЗМА, Фонд за науку Републике Србије ће у наредне три године финансирати 97 пројеката на којима ће учествовати 898 истраживача из 91 научноистраживачкe организацијe. Средства за финансирање програма обезбеђена су на основу заједничког улагања Републике Србије (Министарство науке, технолошког развоја и иновација), кроз зајам и техничку подршку Светске банке и бесповратну финансијску подршку Европске уније, који чине део „Пројекта акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији“ (Пројекат SAIGE), посвећеног јачању научних истраживања и иновативног предузетништва.

Међу одабраним пројектима за финансирање се налази и пројекат под називом POPENVIROS – Population dynamics under environmental challenges in Serbia чији је носилац Географски факултет Универзитета у Београду, а у конзорцијуму са Институтом друштвених наука, Факултетом организационих наука и Економским факултетом Универзитета у Београду.

Пројектом руководи др Наталија Мирић, доцент на Географском факултету Универзитета у Београду.

Поред др Наталије Мирић, у оквиру пројекта ће учествовати још 9 истраживача из 4 научноистраживачкe организацијe:

Са Географског факултета:

• Др Вера Глигоријевић, редовни професор
  • Др Славољуб Драгићевић, редовни професор
  • Др Иван Новковић, ванредни професор
  • Др Петар Васић, ванредни професор
  • Тијана Јаковљевић, асистент
  • Дамјан Бакић, асистент

Са Факултета организационих наука:

• Др Милица Маричић, доцент

Са Економског факултета:

• Др Александра Анић, доцент

Са Института друштвених наука

• Др Иван Маринковић, виши научни сарадник

Главни циљ пројекта јестe да истражи како и у којој мери изазови животни средине утичу на три компоненте популационе динамике – фертилитет, морталитет и миграције у Републици Србији.

Реализација пројекта почиње 1. децембра 2023. године и трајаће до краја новембра 2026. године.

Свим члановима пројектног тима желимо успех на пројекту и одличне резултате.