/  Опште вести   /  ВЕЛИКИ УСПЕХ ГЕОГРАФСКОГ ФАКУЛТЕТА НА 31. МЕЂУНАРОДНОМ САЛОНУ УРБАНИЗМА У ЧАЧКУ

ВЕЛИКИ УСПЕХ ГЕОГРАФСКОГ ФАКУЛТЕТА НА 31. МЕЂУНАРОДНОМ САЛОНУ УРБАНИЗМА У ЧАЧКУ

Међународни салон урбанизма, 31. по реду, свечано је отворен 8. новембра  2022. године у Чачку, у изложбеном простору Дома културе. Салон урбанизма је традиционална годишња манифестација Удружења урбаниста Србије која представља смотру најзначајнијих, актуелних остварења у области просторног и урбанистичког планирања, урбанистичког пројектовања и реализација.

Универзитет у Београду – Географски факултет је на овогодишњем Салону остварио запажен успех освојивши следеће награде и признања:

– У Категорији 12. Студентски радови, студенти мастер и докторских студија Географског факултета Јелена Толић, Милица Ристовић, Марина Станић, Тамара Пешић, Лазар Томовић, Никола Врачевић, Андрија Планић, Марко Матић, Тијана Аћимовић, Тијана Штавлић, под ментроством проф. др Александра Ђорђевића, доц. др Милана Хусара, проф. др Хартмута Думкеа, освојили су I награду за рад „ЕНЕРГЕТСКИ ПОЗИТИВАН ДИСТРИКТ – ПРИМЕР ГРАДА ТРЕНЧИНА, СЛОВАЧКА“.

Рад приказује неке од резултата пројекта ERASMUS+ Blended Intensive Program (BIP) „Positive Energy District“, који је реализован у у периоду о д марта до јуна 2022. године у сарадњи Техничког универзитета у Бечу, Словачког техничког универзитета у Братислави и Географског факултета Универзитета у Београду, са учешћем студената из све три институције из области просторног, урбанистичког планирања и архитектуре. Основне теме пројекта јесу енергетска ефикасност, обновљиви извори енергије, одржива мобилност и јачање свести и улоге заједнице у енергетским политикама као врло актуелне теме у контексту тренутне глобалне енергетске кризе.

– У Категорији 8. Истраживања и студије из области: заштите природе, заштите предела заштите животне средине и пејзажне архитектуре, III награду освојио је рад ГИС ВОДОТОКА II РЕДА ГРАДА БЕОГРАДА“. Руководилац израде пројекта: проф. др Александар Ђорђевић. Чланови радног тима: Синиша Стојаковић, Владимир Васиљев, Војислав Јовић, мср Милан Радовић, мср Дарко Михаиловић.

– У Категорији 10. Публикације Признање је додељено уџбенику „ТУРИСТИЧКА ИНФРАСТРУКТУРА“ аутора проф. др Богдана Лукића, проф. др Александра Ђорђевића и мср Бранка Протића.